Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 18-04-13, 01:45
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Εχει ηδη κλεισει 3 μηνες...ζωης το ενυδρειο και θελησα ετσι να πω 2-3 πραγματακια για το πως πανε τα πραγματα:

Καταρχην οι 2 φιλοι, φαινονται να ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση. Εχουν συνηθισει πια και το φως και εμενα και ολα. Τρωνε πολυ, ισως παρασυρομαι κι εγω και τα ταιζω λιγο παραπανω... Προσπαθω ομως να τους κανω ενα διαιτολογιο, καθε 10 μερες νηστεια και την επομενη αρακας, και οσο μπορω περισσοτερη πρασινη τροφη. Παρ' ολα αυτα, το κερατοφυλλο το εφαγαν σχεδον ολο. Καμια φορα τα βλεπω συχνα-πυκνα στην επιφανεια του νερου, αλλα δεν πιστευω οτι οφειλεται στην ελλειψη οξυγονου, μιας και εχω βαλει και αεραντλια καποιες ωρες την μερα.

Το ενυδρειο προσπαθω να το κραταω σε οσο γινεται καλυτερη κατασταση. Η αληθεια ειναι οτι δεν με κουραζει, με την εννοια οτι δεν εχω να ασχοληθω και με πολλα. Με τις αλγες εχουμε ενα θεμα, ο μαγνητης που πηρα παντως με λιγη προσοχη κανει καλη δουλεια.
Τα προστατευτικα που εχω βαλει στους ανεμιστηρες, δυστηχως αρχισαν να πιανουν σκουρια... Με ενα σφουγγαρακι τα ετριψα και εφυγε, αλλα πρεπει να εχω το νου μου. Η θερμοκρασια σιγα-σιγα ολο και ανεβαινει, και εχω ενα...αγχος πως θα παει το καλοκαρι, πρεπει να χτυπαει παντως τρελλες θερμοκρασιες, για να δω αν θα μπορεσουν οι ανεμιστηρες να κανουν δουλεια...

Οι μετρησεις του νερου ως τωρα, ειναι σχεδον αριστες, τουλαχιστον οι πολυ βασικες: αμμωνια-νιτρωδη-νιτρικα ειναι σε επιθυμητα επιπεδα.

Ελπιζω να συνεχισουν να πηγαινουν ετσι καλα τα πραγματα. Για την ωρα μου προσφερει στιγμες χαλαρωσης θα ελεγα...
(αρχιζω και κανω σκεψεις τι θα κανω την περιοδο των διακοπων, που θα λειπω για κανα 10 ημερο, σε περιπτωση που δεν βρω καποιον να κανει τα βασικα...)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01502 seconds with 11 queries