Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 10-02-03, 21:40
vlu Ο χρήστης vlu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2003
Περιοχή: Athens - Maroussi
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για το χρονο που διεθεσες, για το πληθος των σημειων που αναφερεις και τις συμβουλες που δινεις, ειδικα επειδη προερχονται απο εναν ανθρωπο με εμπειρια στο αντικειμενο.
Θα ηθελα ομως να μου λυσεις και καποιες αλλες αποριες, εφοσον εθιξες καποια θεματα, αν δεν ειναι κοπος. (Ισως θα επρεπε να δημιουργησουμε ενα νεο thread για τα θεματα που θιγουμε εδω, αλλα αφου ξεκινησε εδω ας συνεχισουμε και αν νομιζει ο administrator οτι πρεπει να αλαξουμε μας το λεει)
Να ξεκινησω λεγοντας οτι αυτη την εποχη διαβαζω οσο μπορω για το θεμα και εχοντας και μια μικρη εμπειρια στο γλυκο νερο προσπαθω να κατανοησω αυτα που διαβαζω και να μην ζαλιζω τον καθενα με αποριες για πολυ βασικα πραγματα. Παρολα αυτα θα θελα να μαθω οσα περισσοτερα μπορω απο ανθρωπους με εμπειρια στο αντικειμενο.
Στο θεμα τωρα...

Θελω πολυ να στησω ενα reef, αλλα ξερω οτι ειμαι πολυ "μικρος" ακομα για τετοιου ειδους εγχειρημα. Παρολα αυτα, αν ολα μου πανε καλα σε καποιο βαθος χρονου, θα ηθελα να μπορω να προσθεσω στο FOWLR (Fish Only With Live Rock) ενυδρειο που θα στησω καποια ασπονδυλα (ανεμονες, soft corals και αν μπορεσω LPS και LPS), γι' αυτο κοιταω απο τωρα το σωστο φωτισμο που πιστευω οτι ειναι το πιο βασικο σε ενα reef ενυδρειο. Πιστευω επισης οτι τα Metal Halide ειναι οτι καλυτερο για ενα reef, αλλα νομιζω οτι υπαρχουν και αλλα ειδη φωτισμου που μπορουν να κανουν τη δουλεια (και δυστυχως δεν υπαρχουν στην Ελλαδα ή εγω δεν τα εχω βρει ακομα) και ταιριαζουν καλυτερα στις αναγκες μου. Θα σου ελεγα να ριξεις μια ματια κι εδω:

http://www.nano-reef.com/polls/index...&poll_ident=15

Δευτερον, δε σκοπευω να χρησιμοποιησω αεραντλια. Ηθελα να σε ρωτησω γιατι θεωρεις απαραιτητη την αεραντλια?

Ακομη, δεν καταλαβα πως ενα sump εστω και μικρο μπορει να βλαψει το ενυδρειο? (Σκοπευω για ενα sump γυρω στα 40lt)

Για τα Calcium Reactor, UV Lamp ηθελα να σου πω οτι δεν σκοπευω να τα χρησιμοποιησω και οτι για το ασβεστιο θα αρκεστω σε καποιο προσθετο (Kalkwasser πιθανοτατα) τουλαχιστον στην αρχη. Για το δευτερο μαλλον δε θα το χρησιμοποιησω καθολου γιατι εχω την εντυπωση οτι κανει μεγαλυτερο κακο παρα καλο σε ενα reef.

Τους πρωτους 2-3 μηνες δε σκοπευω να χρησιμοποιησω ουτε skimmer (για να δωσω καποιο χρονο σε καποιους καλους "μικροοργανισμους" να αναπτυχουν και να εδραιωθουν) και αργοτερα θα το κανω αφου εχω καταληξει οτι ειναι απαραιτητος.

Το θεμα της υπερθερμανσης το καλοκαιρι με απασχολει και εμενα παρα πολυ και αυτο που εχω σκεφτει ειναι η χρησιμοποιηση ανεμιστηρων που θα ανανεωνουν τον αερα κατω απο το καπακι οσο τα φωτα ειναι ανοιχτακαι ισως και ενος ανεμιστηρα στο χωρο που θα βρισκεται το sump και η χρηση ενος Ice Probe Chiller, που επι τη ευκαιρια ηθελα να ρωτησω αν το εχει χρησιμοποιησει κανενας, για να μου πει (Προς το παρον δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασω κανονικο chiller)

Για το προβλημα της εξατμισης του νερου και της προσθηκης του θαλασσινου που χανεται απο τον skimmer ξερω οτι θα πρεπει να ειμαι με το πυκνομετρο στο χερι αλλα μετα απο λιγο καιρο ελπιζω να βρω μια "ρεγουλα" και να αναπληρωνω πιο ευκολα τις ποσοτητες που χανονται... Για το θεμα του απιονισμενου δεν ειμαι ειδικος, απλα ψαχνομαι μηπως μπορεσω να αποφυγω την αγορα μιας μοναδας RO γιατι και αυτο δεν ειναι καθολου ευκαταφρονητο ποσο.
Εχω διαβασει σε πολλα forum οτι καποιοι χρησιμοποιουν το απιονισμενο (ναι, αυτο που ειναι για σιδερα και μπαταριες και το πουλανε στα super market) με επιτυχια σε reef ενυδρεια. Αν αυτο ισχυει το βρισκω πολυ πιο οικονομικη λυση απο την αγορα μιας μοναδας RO.

Τελος για τα υλικα φιλτραρισματος εχω τις επιφυλαξεις μου γιατι συμφωνα με αυτα που διαβαζω υπαρχουν πολυ που χρησιμοποιουν μονο LR και LS και αποφευγουν τις γνωστες βιομπαλες και ισχυριζονται οτι εχουν επιτυχια. (Ενα ακομη θεμα που ηθελα να ψαξω περισσοτερο) Επισης, σκεφτομαι και την κατασκευη ενος Algae Turf Scrubber ή την αγορα καποιου αν μπορεσω να βρω στο εμποριο.

Παράθεση:
Polleni said:
Υπάρχουνε πολλά θέματα που θέλουνε διερεύνηση..

Συμφωνω και γι' αυτο κανω ερωτησεις.

Οποιος καταφερε να φτασει μεχρι εδω... τι να πω? Μπραβο του
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01912 seconds with 11 queries