Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 04-02-09, 16:23
VaLia Ο χρήστης VaLia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2009
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να σε απασχολήσει για την ώρα δεν είναι το λάινερ και η εκσκαφή, αλλά ο αν ο χώρος όπου πρόκειται να κατασκευάσεις τη λίμνη σου είναι η καλύτερη επιλογή. Υπάρχουν κάποιοι παράγοντες που μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα στο μέλλον.

Το να κατασκευάσεις μια λίμνη απλά...κάπου, είναι ακριβώς σαν να κτίζεις ένα σπίτι χωρίς σχέδιο, πρόνοιες, πολεοδομική μελέτη! Πρώτα - πρώτα ξεκινάμε με αυτά και μετά ακολουθούν τα σκαψήματα και υλικά.

1. Πρέπει να προβλέψεις να έχεις πρόσβαση υδροδότησης πολύ κοντά.
2. Σημείο παροχής ΔΕΗ κοντά για τήν αντλία και το φίλτρο.
3. Αν έχεις στην αυλή σου δέντρα, τότε απόφυγε εντελώς το ενδεχόμενο κατασκευής της λίμνης κάτω-δίπλα-πολύ κοντά σε αυτά τα δέντρα.
4. Προσπάθησε να βρεις ένα χώρο όπου κατά τη διάρκεια του χειμώνα να έχει κάτι ως φράκτη του αέρα/βοριά. Επίσης θα ήταν καλά κατά την καλοκαιρινή περίοδο να αποφεύγεται εντελώς η έκθεση (στο άμεσο ηλικό φως) της λίμνης σου κατά τις ώρες 12:00-15:00μ.μ. Αυτό το γεγονός είναι πολύ σημαντικό, γιατί αν η λίμνη είναι μικρή όπως την φαντάζεσαι, οι ώρες όπου σου ανάφερα μπορούν να ανεβάσουν τη θερμοκρασία του νερού σε μη θεμιτά όρια. Χρησιμοποίσε ίσως κάποιο δέντρο ή μέρος της οικοδομής του σπιτιού σου να έχεις την απαιτούμενη σκιά εκείνη την περίοδο.

Το λάινερ είναι όντως η καλύτερη επιλογή!!!! Αφού σχηματίσεις, σκάψεις σε 3 βαθμίδες τη λίμνη σου, τοποθέτησε λεπτόκοκκο οικοδομικό άμμο όπως σου έχει πει και ο φίλος Άντρος και μετά από πάνω το λάινερ.

Ξεκίνησε με το καλό αφού σκεφτείς όλα αυτά και λέμε το κάθε τι στην ώρα του.


αρχικα ευχαριστω πολυ τον george για το site ειναι πολυ κοντα σε αυτα που εχω σκεφτει...θα κανω μια επισκεψη συντομα σε ενα υποκαταστημα....

ευχαριστω για τις συμβουλες ειναι πολυ χρησιμα ολα αυτα...τα σκεφτηκα και ειδα οτι αθελα μου εχω κανει καλη επιλογη του σημειου γιατι:

1.εχει βρυση ακριβως διπλα
2.εχει λαμπα εκει που σημαινει οτι εχω παροχη ρευματος
3.ειναι γωνια και στις 2 πλευρες της λιμνης θα εχω περιπου 80-1μετρο μαντρα-τοιχο,γιατι θα την κανω σε κοιλο σχημα
3.το σπιτι ειναι ετσι φτιαγμενο που ο κηπος δεν εχει σχεδον καθολου αμεση επιρροη απο τον ηλιο το καλοκαιρι..
4.ειναι αφτιαχτος ακομα οποτε θα λαβω τα μετρα μου για τα δεντρα....

νομιζω τα εχω παει καλα ως προς την τοποθεσια...οριστε το σημειο....πειτε και εσεις τις αποψεις σας.....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00622.jpg
Εμφανίσεις:  819
Μέγεθος:  30,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00623.jpg
Εμφανίσεις:  852
Μέγεθος:  27,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01804 seconds with 12 queries