Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 05-03-09, 12:24
CHRIS4204 Ο χρήστης CHRIS4204 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι έγινε; Καπαρώθηκαν τελικά οι τρεις μόνρες γυναίκες;
Έχω και εγώ ένα αρσενικό και ένα θηλυκό ( μάλλον δεν έχουν γίνει ζευγάρι) από αυτά τα καταπληκτικά ψαράκια. Τα έχω και εγώ σε 120 λίτρα μικτά με αρκετά φυτάκια (όχι ζούγκλα). Οι κρυψώνες που τους παρέχω είναι δύο μεγάλες και άνετες σπηλιές κάτω από ρίζες mopani. Τις χρησιμοποιούν για να ξεκουραστούν αλλά τον περισσότερο χρόνο κανουν βόλτες ή ψάχνουν ανάμεσα στις κρυπτοκορίνες. Βέβαια πάντα είχα την απορία πως μπορεί κανείς να κάνει περισσότερες κρυψώνες σε ένα φυτεμένο ενυδρείο.

Αυτό που επίσης χρειάζονται είναι κάποιες επίπεδες πέτρες, όπου θα γεννήσουν τα αυγά τους σε περίπτωση αναπαραγωγής και ψιλό χαλικάκι ή ακομα καλύτερα άμμο την οποία αρέσκονται να σκαλίζουν (είναι και γεωφάγοι άλλωστε) αλλά από ότι έχω διαβάσει βοηθάει και στην αναπαραγωγική διαδικασία). Εγώ δυστυχώς είχα έτοιμο το ενυδρείο με χαλικάκι όταν τα πήρα.

Οι τιμές pH γύρω στο 7 είναι καλές. Δεν χρειάζονται απαραίτητα τόσο χαμηλό pH όπως τα apistos και τα ramirezi. Και η σκληρότητα σου καλή είναι.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τύρφη, λογικά θα τις ρίξει όλες τις τιμές που αναφέρεις. Το πόσο εξαρτάται βέβαια από την ποσότητα της τύρφης.

Θα έχεις και άλλα ψαράκια στο ενυδρείο; Πόσο καιρό τα έχεις και πως συμπεριφέρονται; Τύρφη θα βάλεις μέσα στο φίλτρο ή σε δοχείο προετοιμασίας του νερού;

Σιγά σιγά δώσε και καμία φώτο; Θόδωρος
Ναι τελικά οι τρεις γυναίκες βρήκαν 2 άντρες...
Φωτό του ενυδρείου έχω μόνο παλιές δυστηχώς..













Πλέον δεν υπάρχει το ¨σταμνάκι¨ και οι cabomba έχουν αφεθεί να καταλάβουν το "κέντρο" του ενυδρείου.
Τύρφη θα βάλω μέσα στο φίλτρο.
Δυστυχώς κι εγω χαλίκι έχω σαν υπόστρωμα ΄και δεν παίζει να αλλαχτεί με αμμο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01604 seconds with 11 queries