Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #81  
Παλιά 26-10-21, 16:41
Chillout19 Ο χρήστης Chillout19 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2018
Περιοχή: Augsburg
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειαζεται να αναστατωνεσαι .... Ριξε συμφωνα με τις οδηγιες λιγο seachem Prime το οποιο εξουδετερωνει τα περισσοτερα βλαβερα χημικα και γενικα δεν δημιουργει προβληματα και εισαι μια χαρα..... Αν θες ανοιξε ενα νεο Thread συμπληρωνοντας τις απαραιτητες πληροφοριες για τη γεννα σου ωστε να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε καλυτερα
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για την απάντηση σου αυτό που είπες να κάνω δεν ξέρω πως γίνετε με το θέμα της τεχνολογίας είμαι λίγο πίσω 😅😅 μπορώ να σου πω λίγα όμως για το ενυδρείο
Έχω ένα ενυδρείο 500l με 10 μικρά και 3 μεγάλα από αυτά μου βγήκε ένα ζευγάρι. Που προσπαθούσαν να προστατέψουν μια περιοχή και όπου άφησαν και τα αυγά τους αλλά τα φάγανε 2 φορές Ε αποφάσισα λοιπόν να κάνω έτσι για το χόμπι δοκιμή πήρα λοιπόν ένα μικρό 50.50.50 για την γεννά όπως λες και εσυ και ένα άλλο για να ετοιμάζω νερό για καθημερινές αλλαγές. Έβαλα το ζευγάρι μέσα με νερό από το μεγάλο για αρχή με σφουγγάρι και αερο αντλία. Και ξεκίνησα σιγά σιγά μέρα με την μέρα να κατεβάζω pH KH μs μέχρι να φτάσω σε σωστό σημιο δηλαδή pH 6.5 kh 2 μs 120 θερμοκρασία 29 και έκανα κάθε μέρα αλλαγές με ακριβός ίδιο νερό που ετοίμαζα με αντίστροφη Όσμωση και θερμοκρασία 26 για να προσομοίωση της βροχές μέχρι που ξανά είδα αυγά έβλεπα κάνα 2 ώρες που το αρσενικό ανεβοκατέβαινε και μετά τέλος για αρκετή ώρα ΦΕΝ πλησίαζαν τα αυγά και εκεί λίγο ανησυχίας (από εκείνο την μέρα σταμάτησα της αλλαγές νερό ) αλλά έγινε κάτι άρχισε η θυλάκια να κυνηγά το αρσενικό και με αποτελεσμα να μην τα αερίζει κανείς τα αυγά το σκεφτικά έβγαλα το αρσενικό από μέσα και έτσι ξεκίνησε η θυλικια να είναι συνέχεια πάνω από τα αυγά αλλά πλέον αργά είχαν άσπριση τα αυγά και με μούχλα μέχρι που τα έφαγε. Λέω να ξανά δοκιμάσω φυσικά αλλά με κάτι καλύτερο για φίλτρο για να μην έχω θέμα πάλι με NO2. Α ξέχασα να αναφέρω το pH το κρατούσα σταθερό με co2 με control pH . Ερώτηση μπορώ να βάλω κάποιο φίλτρο με σφουγγάρι αλλά να βάλω και υλικά μέσα ;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  FEEF17E5-D499-44B8-BFF7-8A2E87DEC02B.jpg
Εμφανίσεις:  392
Μέγεθος:  48,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3CF89077-E6AE-4A33-9038-02B2AA983526.jpg
Εμφανίσεις:  411
Μέγεθος:  39,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01720 seconds with 12 queries