Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #64  
Παλιά 24-11-12, 20:02
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Macy Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο 25 λιτρο ενυδρειο ειχα 2 φιλτρα με τα 2 χρυσοψαρα και με τα 2 σαλιγκαρια. Στο καινουριο ενυδρειο εχω τ ενσωματωμενο φιλτρο και εβαλα κ το ενα απο τα 2 παλια φιλτρα οπως μου ειπες και το αλλο το εχω στο 25 λιτρο ενυδρειο που ειναι τα μηλοσαλιγκαρα.

Αν εχω καταλαβει καλα, κανω μετρησεις στο νερο και αναλογως πραττω; Για αποψε που δεν ειναι στρωμενο τ ενυδρειο κ δεν εχω κανει μετρησεις, κανω αλλαγη νερου;

Τα φιλτρα κ τν ανθρακα του 100 λιτρου ενυδρειου καθε ποτε τα αλλάζω;

Το νερο στο ενυδρειο με τα μηλοσαλιγκαρα καθε ποτε το αλλαζω;

Μου κανει μεγαλη εντυπωση πως κατα την διαρκεια της ημερας ηταν αρκετα ηρεμο και δεν κολυμπουσε ιδιαιτερα και τωρα που εσβησαν τα φωτα κολυμπαει παρα πολυ. Ποσα volt πρεπει να ειναι η λαμπα για τα χρυσοψαρα σε ενα ενυδρειο L80XW30XH48cm


Μετακομιζω μεση με τελη δεκεμβριου;

Ευχαριστω πολυ
Εγω θεωρω οτι τα φιλτρα σου ειναι στρωμενα μια χαρα.
Θα σε συμβουλευα να σταματησεις τις θεραπειες και να βαλεις τα σαλιγκαρια με το ψαρακι σου. Θεραπειες στα κουτουρου δεν βοηθανε.

Επισης να σταματησεις τις συχνες αλλαγες και να καθιερωσεις μια αλλαγη περιπου 30% την εβδομαδα με νερο που εχει μεινει λιγο σε κουβα με αντιχλωριο.

Το ψαρακι φοβαται μονο του και το εντονο φως το χειροτερευει. Βαλε καμια ανουμπια μεσα (αν δεν εχεις) οπου θα μπορει να βρισκει καταφυγιο. Μετα την μετακομηση μπορεις να προσθεσει και ενα επιπλεον ψαρακι (ιδιο ειδος) για παρεα.

Τα χαλικακια που εχεις εχουν το κακο οτι αιχμαλωτιζουν πολυ βρωμια

Τα υγρα τεστς για ΝΗ3 και ΝΟ2 σε στρωμενο ενυδρειο με 1-2 ψαρια και συχνες αλλαγες νερου εινα πεταμενα λεφτα, επισης ληγουν...
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01618 seconds with 11 queries