Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 15-12-11, 17:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μανουρα το diy και βρωμιζουν σκευη βρωμαει με το βρασιμο ο χωρος γιο ωρες κλπ

Με την τυρφη θα εχεις χρωμα αλλα οχι και αληθινο blackwater.
Πρεπει να βαζεις πολυ και δεν ειναι οτι καλυτερο αν ξεφυγεις στις τιμες του νερου προσπαθωντας να δωσεις χρωμα στο νερο.
(Για τη μυρουδια ειναι θεμα γουστου. Εγω τρελλενομαι για τη ελαφρια χωματιλα της τυρφης. Νομιζω πως ειμαι διπλα σε ποταμι οταν κλεινω τα ματια και μυριζω, Μη πω δημοσιως τι εκανα για να μυριζω και εκτος σπιτιου αυτη τη μυρουδια και με περασετε για καμμενο )

Με μπολικα φυλλα γινεται δουλεια, αλλα θελει αρκετα και θα γεμισει ο βυθος, Το κακο ειναι οταν αρχιζουν να λιωνουν τα φυλλα θα γεμισει σκουπιδι και τριμμα ο βυθος. Ευτυχως τα φυλλα αυτα δεν λιωνουν τοσο γρηγορα οσο τα catappa.
Ομως υπαρχει λυση, Εγω τα βαζω σπασμενα μεσα σε καλσον, κρυμμενα διπλα στην εξοδο του φιλτρου για να περναει νερο απον πανω τους.
Ειχα καλο αποτελεσμα.
Παρε ιδεα απο το μικρο ενυδρειο αναπαραγωγης με τα Dicrossus.
http://i225.photobucket.com/albums/d.../IMAG0007b.jpg
(κοιτα το δυχτακι με τα φυλλα πανω αριστερα το μισο εκτος ενυδρειου)

Εβαλα και στο 400αρι και σε μερικες ωρες μαυρισε.
Το κακο ειναι οτι φευγει το χρωμα με τις αλλαγες και ξεθυμαινει κιολας το χρωμα αρκετα και χωρις αλλαγες.

Εχω δοκιμασει και extract. Φυσικα κανενα δεν κανει και καθολου δουλεια με τις τιμες πεχα κλπ οπως η τυρφη και τα φυλλα και λιγο τα ξυλα.
Χρησιμοποιησα το microbe-lift amazon bio-colorant και με 5ml εγινε μαυρο το 400αρι.
Πολυ δυνατο πραμα.
Απο τιμες νερου τιποτα. Ουτε καν το tds δεν αλλαζει.
Το ιδιο γινεται και με αυτο φευγει το χρωμα με τις αλλαγες και ξεθυμαινει αρκετα και χωρις αλλαγες μεσα σε 2-3 μερες θελει παλι λιγο.


Ενα συνδυασμος ολων ειναι το καλυτερο κατα την αποψη μου.
Ξυλα, τυρφη, φυλλα για τιμες και λιγο χρωμα και λιγο extract για επιπλεον χρωμα εως κατραμι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01574 seconds with 11 queries