Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 28-12-08, 14:24
Το avatar του χρήστη poseidonbc
poseidonbc Ο χρήστης poseidonbc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: Λιβαδειά
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Μπαμπινο τα εχουμε πει και απο κοντα ωρα να στο πω και απο εδω, το ενυδρειο σου εχει γινει πολυ ομορφο, προσεγμενο και με πολυ μερακι. Μπραβο σου!!!
(Αν και την αποψη μου την ξερεις δηλαδη να γεμισεις τη δεξια μερια με καποιο ευκολο γρασιδακι)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
- Απο τη στιγμη που χρησιμοποιεις και νερο βρυσης βαζεις μεταλλικα στοιχεια στο ενυδρειο. Το equilibrium ανεβαζει τη gH.
(Δεν εχεις δωσει μετρηση)

- Για την kH βαζεις κατι? (αν οχι, εχεις 12 στη βρυση και πεφτει στο 6 με 50% μιξη?)
Λογικα (οχι απαραιτητα ομως) με τοση kH το νερο της βρυσης πρεπει να αρκετα σκληρο και να εχει και ψηλη gH. Αν προσθετεις και ηλεκτρολυτες πρεπει να ελεγξεις που φτανει η gH.
Λιγο πιο κατω απο 5 η kH θα ηταν καλυτερο για τα ψαρια αυτα.

Εγω θα προτεινα μονο ιχνοστοιχεια (πχ seachem flourish), ψαξε το λιγο.

ΥΓ μου φαινεται λιγo χαμηλη (6,8 ) η μετρηση του pH με τοση (6) kH. Με τι μετρας?
ΥΓ2 με την πρωτη ευκαιρεια αλλαξε τον θερμαντηρα με ενα πιο μικρο (πχ 1w/lt) για λιγο περισσοτερη ασφαλεια
Φιλε delta66 οντως η χρηση του equilibrium ισως ειναι περιττη απο τη στιγμη που μπαινει και νερο βρυσης στο ενυδρειο σε αναλογια 50% και σιγουρα επιρεαζει το GH αλλα η ποσοτητα που πεφτει ειναι μικρη με αποτελεσμα τα τεστ να μη δειχνουν καποια μεταβολη. Ισως η μεταβολη της τιμης να γινεται στην αγωγιμοτητα του νερου ΤDS, πραγμα το οποιο κακως δεν εχουμε μετρησει.
Επισης επειδη το νερο της περιοχης μας δεν ειναι ποτε σταθερο (εχω παρατηρησει και καθημερινες μεταβολες στη τιμη του) οι αλλαγες θα γινονται μονο με οσμωση σιγα σιγα με την προσθηκη ηλεκτρολυτων,ιχνοστοιχειων και σοδας εαν χρειαστει.
Ολες οι μετρισεις παντα γινονται με φρεσκα υγρα τεστ της API δηλαδη πανω στο χρονο εαν δεν εχουν τελειωσει αντικαθιστουνται με νεα.
Επισης σιγουρα θα γινει χρηση γενικου λιπασματος Flourish και Καλιου και θα δουμε αν χρειαστει co2.
Τωρα η παρατηρηση σου για τον θερμοστατη ειναι για τη περιπτωση που κολλησει και ανεβαζει ανεξελεγχτα θερμοκρασια? εδω υπαρχει ενα θεμα και κατα την γνωμη μου ολα τα ενυδρεια πρεπει να εχουν κοντρολερ για να τον ελεγχει. Παντως η επιλογη του εγινε για τον λογο οτι το ενυδρειο δεν εχει καπακι και η θερμοκρασια μπορει να εχει πολλα σκαμπανευασματα και οτι σε λιγοτερα watt ισως να δουλευε διαρκως.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01689 seconds with 11 queries