Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 21-09-08, 14:23
Guppy Ο χρήστης Guppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2005
Περιοχή: PAtra
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efi Εμφάνιση μηνυμάτων
Έριχνα πότε πότε λιγα flakes για να εχει κάτι να τρώνε τα Apple snails. Ευχαριστώ. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το banner σου (όχι στα τεχνητά βαμμένα ψάρια) στο προφίλ που έχω κάπου;
Θα σου πρότεινα να πάρεις λίγο ΄νερό απο το ενυδρειάκι σου και να το πας στο πετ σοπ να σου μετρήσει εάν είναι ΟΚ σε τιμές αμμωνίας και νιτροδών(αφού ρωτήσεις βέβαια εάν μπορεί να το κάνει΄όπως κανουν τα περισσότερα πετ σοπ). Όταν δεις ότι δεν έχεις αμμωνία και νιτρώδη άλλατα στο ενυδρείο σου μπορείς να βάλεις τα χρυσόψαρα. Καλύτερα βάλε 1 γιατί τα χρυσόψαρα παράγουν πολύ αμμωνία από τα περιτόματά τους και δεν μπορείς να ελέγξεις την βιολογία σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο όσο και συχνές αλλαγές να κάνεις. Για να σου δώσω να καταλάβεις μπορεί από την μια με τις συχνές αλλαγές να καθαρίζει το νερό αλλά δεν προλαβαίνει έτσι να δημιουργηθεί και στο φίλτρο αποικία από βακτήρια για να μπορεί να καθαρίζει το νερό σου από μόνο του από αμμωνία και νιτρώδη άλατα.

Γενικότερα εάν θέλεις να ασχολείσε με τα ψαράκια πρέπει να διαβάσεις κάποια άρθρα για τους αρχάριους ώστε να μάθεις έστω για τον κύκλο του αζώτου και μερικά άλλα βασικά. Πίστεψέ με δεν είναι πολυτέλεια ούτε υπερβολή. Έχω περάσει και εγώ από αυτό το στάδιο. Είναι ωραία να ξέρεις τι είναι καλύτερο για τα ψαράκια σου και να μπορείς να τους το προσφέρεις με το μικρότερο δυνατό κόστος βέβαια.

Καλή τύχη!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01490 seconds with 11 queries