Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #58  
Παλιά 15-06-18, 15:13
Nomad7 Ο χρήστης Nomad7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2018
Περιοχή: Chalkida
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Καλημέρες!

Είμαι της άποψης να γίνει κάτι σωστότερο για τα ψάρια από την αρχή και ας πάρει αυτό περισσότερο χρόνο για να γίνει σωστά. Θα παιδευτώ (και εσείς μαζί) αλλά θα το έχω έτοιμο από την αρχή και δεν θα χρειαστεί στο μέλλον να κάνω το upgrade από εξωτερικά φίλτρα, σε sump.

Τώρα, σύνδεση με αποχέτευση για να μην υπερχειλίσω ποτέ, δεν ξέρω αν έχω την δυνατότητα. Για το main tank έστω ότι κάπως μπορώ να το κάνω, με σωλήνα αποχέτευσης μέσα σε κανάλι και οδήγηση σε αποχέτευση, καθώς το main tank βρίσκεται ψηλά σε ύψος. Το sump θα είναι χαμηλά, λίγους πόντους από το πάτωμα, δεν ξέρω αν αυτό το ύψος θα είναι αρκετό να οδηγήσει το νερό στην αποχέτευση η οποία θα είναι και μακριά.

Θα κάνω μια καλή έρευνα σήμερα για τα sump και θα επανέλθω.
-------------------------
Από όσο διαβάζω μέχρι τώρα, αρκετοί χρήστες sump κάνουν τις αλλαγές όπως σκέφτηκα και είπα παραπάνω. Δηλαδή, κλείνουν την επιστροφή, μαζέυεται όσο νερό είναι να μαζευτεί στο sump, αφαιρούν την ποσότητα που θέλουν από το sump, το αναπληρώνουν με καινούριο (πάλι στο sump) και θέτουν σε λειτουργία την επιστροφή.

Στην περίπτωση μου, σε sump χωρητικότητας 120 λίτρων, χοντρικά μετά το κλείσιμο της επιστοφής θα μαζευτούν 80-100 λίτρα. Θα μπορώ να αδειάζω λογικά το μισό, δηλαδή 40-50 λίτρα χωρίς να στεγνώνω το sump. Και μπορώ να το κάνω σε δύο βήματα, δηλαδή την πρώτη μέρα μια αλλαγή και την δεύτερη μέρα την δεύτερη αλλαγή ώστε να πάω στα 100 λίτρα αλλαγής (1/3 του main tank). Ίσως γίνεται και την ίδια μέρα φυσικά μετά από κάποιες ώρες, να έχει κυκλοφορήσει το νέο νερό και να μην κινδυνεύω να το βγάλω πάλι έξω με την 2η αλλαγή.

Εξακολουθώ να έχω απορία σχετικά με το θέμα της πλυμμήρας. Το σύστημα του Bean έχει 2 emergency pipes εξασφαλίζοντας ότι το main tank δεν θα πλημμυρίσει ποτέ (εκτός και αν βουλώσουν και τα 3 pipes, που αν γίνει αυτό, ε... να πάω να παίξω κανα joker. αν υπάρχει πιθανότητα να γίνει αυτό, τότε είμαι τόσο γκαντέμης που και σωλήνα προς αποχέτευση να είχα κατευθείαν, θα είχε βουλώσει και αυτή!!).

Αφού, λοιπόν, είναι πολύ δύσκολο να υπερχειλήσει το main tank, ομοίως δεν είναι το ίδιο δύσκολο να υπερχειλίσει το sump? Αφού, σε περίπτωση που σταματήσει η return pump ή βουλώσει η return pipe, πάλι είναι συγκεκριμένος ο όγκος του νερού που θα σκαρφαλώσει το overflow box και θα καταλήξει στο sump.

Χάνω κάτι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nomad7 : 15-06-18 στις 15:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01653 seconds with 11 queries