Θέμα: Dart frogs
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 16-02-16, 08:36
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις ευχες σας!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε συ αυτα ειναι δηλητηριωδη ?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Να υποθέσω οτι αν και κετροφής λίγο δηλητήριο θα το έχουν ε? Οπότε handling το ξεχνάμε...
Όχι δεν εχουν καθολου δηλητηριο....δυστυχως...γιατι ολο και καποιον αντιπαθητικο θελουμε να ξεκανουμε...
το δηλητηριο προερχεται από τα αλκαλοειδή των φυτων που περνανε στα μυρμηγια που τα τρωνε (fire ants) και στη συνεχεια στους βατραχους που τα καταβροχθιζουν. Στην αιχμαλωσια εφόσον τρεφονται διαφορετικα δεν παραγουν καθολου δηλητηριο. ΟΜΩΣ το handling το ξεχνας ετσι κι αλλιως γιατι αν τα αγγίξεις τα αλατα από τον ιδρωτα στα χερια σου θα τους προκαλεσει ζημιες στο υπερευαισθητο δερμα τους. Οποτε λοιπον βλέπετε, αλλα μην αγγιζετε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμιά πληροφορία για τις τροφές θα θέλαμε...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cohiba Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σου ειναι ευκολο παραθεσε μας μερικες πληροφοριες για την εκτροφη της τροφης τους ..
Οσον αφορα τη διατροφή τους:
Δεχονται μονο ζωντανη τροφη δηλαδή ζωντανα εντομα και σε μέγεθος που μπορουν να καταπιουν. Ετσι η βασικη τους τροφη θεωρείται το πιο γνωστο πειραματοζωο, η μυγα Drosophila (οι γνωστες μας φρουτομυγες). σε διαφορα ειδη: melanogaster, hydei, funebris...(για οποιον θελει να κανει σχετικη αναζητηση). Είναι εργαστηριακα τροποποιημένες ώστε ειτε να μην εχουν φτερα (wingless) ειτε να εχουν ατροφησει και να μην πετουν (flightless). Ετσι δε κινδυνεύετε να τις κυνηγάτε στο δωματιο και να πεφτει παντοφλα από το ετερον ημισυ.

Κάθε καλλιεργεια καλο είναι να μην την κρατας πανω από μηνα γιατι είναι ευκολο να πιασει ακαρεα και γιατι δεν είναι και παραγωγικη ετσι κι αλλιως. Όπως ειπα και πιο πανω..κρατω 12 βαζακια (για καμια δεκαρια βατράχια φτανουν και περισσευουν) και χαλαω τις 3 παλιότερες κανοντας καινούριες. ετσι ανανεώνονται κάθε 28 μερες και εγω ασχολουμε μια φορα τη βδομαδα να φτιαξω 3 βαζακια.
Εννοείται πως οποιος εχει μονο 1-2 ζωα, δε χρειαζεται να κρατα τοσες πολλες καλλιέργειες. μπορει να φτιαχνει μια μονο ανα βδομαδα π.χ.

Ο ανδρεας (tsilojohn) πρωτοπόρος στους darts και που μου εβαλε χρονια πριν το μικροβιο με τα θεματα του εχει παραθεσει εδώ υπόμνημα για φροντιδα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51929 κι εδώ για την καλλιεργεια τροφης http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52306.
Από εκει και περα υπαρχουν και αλλα εντομα να τους προσφερεις όπως bean beetles (φασουλοσκαθαρα) που είναι ακομη πιο ευκολα στην καλλιεργεια (δεν κανεις απολυτως τιποτα)...ισόποδα (isopods colembola), woodlice. Τα 2 τελευταια αποτελουν και το συνεργειο καθαρισμου του βιβαριου. Πλεον τα βρίσκεις όλα και ιντερνετικα και απο καταστήματα εδώ.
Παραπανω πληροφοριες όπως πατεντες για τα βαζακια για να μην παραγγείλετε excelsior ή ειδικα βαζα και να χρησιμοποιείτε υλικα σπιτιου μπορω να δωσω σε οποιον ενδιαφέρεται. όλα προσαρμόζονται στα μετρα μας. Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι μπορω να προσφερω και μυγες-σκαθαρια-ισοποδα ώστε να ξεκινησει καποιος αν θελει.

Η εκτροφη μυγων είναι πολύ καλη επιλογή και για ταισμα των ψαριων μας. Τοσο οι ιδιες οσο και οι προνύμφες τους που μοιαζουν πολύ με τα grindal. Δινω στα ψαρια μου τακτικα τις προνύμφες τους.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω είναι το μοναδικό είδος που δεν θα έβαζα σπίτι μου
Γιατι βρε? Ακακα είναι τα πλασματακια. Θα εβαζες δηλαδή πιο ευκολα φιδια, σκορπιους και αραχνες που κρατουν το δηλητηριο τους και στην αιχμαλωσια??
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cohiba Εμφάνιση μηνυμάτων
επισης μιας και δεν μπορουσα στην αγγελια να εκφρασω ταις ευχαριστιες μου ...ας το κανω αποεδω ...ευχαριστω σε πολλακις για το μπολι που μου εδωσες ,για τις συμβουλες σου στις αποριες σου και για την υπομονη κ τοχρονο σουγενικα
Δεν κανει τιποτα Αγγελε, χαρα μου και συγχομπιστικη αλληλεγγυη. Ελπιζω να σε δω στην πιτα να τα ξαναπούμε.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cohiba Εμφάνιση μηνυμάτων
...και μετα μας δινεις κ τα στοιχεια του προμηθευτη σου
ο προμηθευτης είναι πολύ γνωστος στους κυκλους των ερπετο-αμφιβιο-εντομο-αραχνο-τρελλαμενων. Το κατάστημα reptilia nostra στη μεσογειων.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 16-02-16 στις 09:00
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02039 seconds with 11 queries