Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #44  
Παλιά 16-11-11, 12:34
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Τσεκαρε και αυξησε τα νιτρικα σου αν χρειαζεται, και παραλληλα μειωσε τα φωσφορικα. Σταματα για λιγο τον σιδηρο ή μειωσε τον στο ελαχιστο και μην αλλαξεις τιποτα αλλο απο τις ρουτινες σου. Το εξελ και η αυξηση του co2 ειναι σωστες κινησεις.
Ολες οι αλγες τυπου "ροδοφυτα" (bba, brush, staghorn κλπ) προερχονται απο την θαλασσα και μπηκαν στα γλυκα υδατα πριν εκατομμυρια χρονια απο τις εκβολες ποταμων. Φαινεται λοιπον οτι η εμφανιση τους συσχετιζεται με την ανισορροπια μεταξυ ασβεστιου- μαγνησιου. Στις επιγειες καλλιεργειες η αναλογια μεταξυ Ca-Mg ειναι γυρω στο 4 προς 1. Στις υδροβιες ομως καλυτερη ειναι η αντιστροφή της φορμουλας , δηλαδη 1 προς 4 μιας και η περισσεια στο ασβεστιο προκαλει ειτε μαυρη αλγη ειτε προβληματα με dust αλγη.


Δεν ειμαι χημικος αλλα θα ελεγα οχι..Αναγραφει οτι περιεχει θειο (θειαφι) και οχι οξειδια του θειου. Ακομα και το Κ2SO4 που χρησιμοποιουμε ολοι , δεν ειναι και τοσο καλη επιλογη λογω τις παρουσιας θειου και την οξειδωση του στο νερο σε υδροχλωρικο οξυ. Οι ποσοτητες ειναι μικρες βεβαια για να βλαψουν αμεσα ψαρια και φυτα αλλα σιγουρα δεν ειναι και το καλυτερο μακροπροθεσμα...
Εγω σκοπευω τωρα που μου τελειωνει το Κ2SO4 (θειικο καλιο) να το αντικαταστησω στη λιπανση μου με KH2PO4 (φωσφορικο καλιο) που ειναι ελευθερο απο θειουχα.
TO KH2PO4 δεν υποκαθισταται με το FLEET ENEMA ??
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01437 seconds with 11 queries