Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #92  
Παλιά 01-06-11, 20:05
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Αγαπητε μου Γιαννη, τα ιδια προβληματα αντιμετωπιζα και εγω οταν ειχα παρομοια φιλτρα και αντλιες με μια μικρη UV που στην ουσια το μονο που εκανε ηταν να καιει ρευμα.

Συμφωνω με οσα ειπε ο Βασιλης ομως, στην ουσια η αλγη που βλεπεις να επιπλεει ειναι νεκρη αλγη (αν την πιασεις με το χερι σου θα δεις οτι λιωνει) που αν καποιος την αφησει χωρις να την απομακρυνει απο την λιμνη, θα ειναι πρωτης ταξεως λιπασμα για την επομενη γενια αλγων και οχι μονο αφου επιδρα αρνητικα και στην ποιοτητα του νερου. Μην ανησυχεις, θα κανει τον κυκλο της και θα εξαφανιστει μεχρι ομως την επομενη φορα...

Επιβαλλεται αλλαγη εξοπλισμου, Γιαννη

Για να καταλαβεις τι θελω να πω, πριν ενα μηνα η λιμνη μου περιμετρικα στους βραχους ηταν γεματη με νηματωδη αλγη, την μαζευα για να την περιορισω, ωσπου μια μερα παρατηρησα οτι αρχισε να πεφτουν κατω στο βυθο κομματια (σε αυτο βοηθησαν και τα ψαρια) τα οποια ομως ηταν λιωμενα. Δεν εβρισκα κοματια στην επιφανεια και σε αυτο βοηθησε ο αερισμος της λιμνης τα οποια τα εσπρωχνε στο βυθο και τα μαζευε το drain. Τωρα δεν εχω καθολου αλγη και ο βυθος ειναι ενα πρασινο χαλι.

Εχεις κανει καθολου τεστ το νερο τελευταιως?????

Καμια αλλαγη νερου?????
Μεχρι να αποφασισεις τι θα κανεις με το θεμα φιλτρου (αυτο που σου εταξα ισχυει) αυτο που εχεις, αν μπορεις να το καθαριζεις καθε εβδομαδα....




Υ.Γ Η γεφυρα, παρα πολυ ωραια....μπραβο σου!!!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01587 seconds with 11 queries