Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-01-08, 13:32
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή RIO 400 ΚΡΕΜΑΣΤΟ ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ

Καλημερα

Στο 400αρι 150x50x62 που εχω εχω βαλει 2 φωτιστικα της juwel με 4χ36(με ανακλαστηρες) 2 arcadia fresh water και 2 arcadia original tropical.το ενυδρειο ειναι φυτεμενο κοινωνικο με φυτα οπως vallisneria,corymbosa,echinodorus,microsorum,anubi a,limnophilia,cabomba. κ.α.
Μου εχει μπει το μικροβιο για κρεμαστο φωτιστικο εχοντας ομως πολλες αποριες και ερωτησεις.

1)Κατα'αρχας θα ηθελα να μαθω αν τα φωτιστικα της juwel παιζουν το ρολο της κοντρασ στο ενυδρειο και αν με την αφαιρεση τους μειωνεται το "δεσιμο" του?
2)Αν τα συγκεκριμενα φωτιστικα μπορουν να μετατραπουν σε κρεμαστα ειτε κρεμασμενα σε ταβανι η με καποια βαση δαπεδου
ειτε στηριζομενα στην γυαλα με καποιο τροπο ωστε να ειναι 30-40εκ αποσταση απο την επιφανεια.

Επισης υπαρχει η ιδεα για 3 λαμπες στυλ καμπανα η προβολακι(αυτα που εχουν και "αυτακια") για να περιοριζω το φως να πεφτει μονο μεσα στο ενυδρειο.Σε αυτη τη περιπτωση χρησιμο θα ηταν να υπαρχει ρυθμιση καθ'υψος(υλικο-καλωδιο που θυμαμαι σε κατι παλαια φωτιστικα)υπαρχει κατι τετοιο ?

Η εξατμηση του νερου μπορει να προκαλεσει ζημια στα φωτα πχ βραχυκυκλωμα η σκουρια η κατι αλλο?υπαρχουν ειδικα τετοια φωτα για ενυδρεια η ειναι του εμποριου ?υπαρχουν αλλα μειονεκτιματα?
Η αυξηση των W θα ειναι δραματικη λογω του υψους ωστε να μην εχει επιπτωσεις στα φυτα-ψαρια?

Γενικα υπαρχει κατι αλλο που θα πρεπει να εχω υποψιν?

Το ξερω οτι οι ερωτησεις ειναι πολλες απλα ανοιγω μια συζητηση για μια μελλοντικη σκεψη.

σας ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01581 seconds with 11 queries