Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 02-07-15, 14:31
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή


Το αρχικό κόστος θεωρώ οτι είναι πολύ μικρό, καθώς και το κόστος συντήρησης... Ο χρόνος συντήρησης είναι μηδαμινός και με μια στοιχειώδη προσοχή θα έχεις υγιέστατα ζωντανά...

Πάνω από 2 μαζί, δυστυχώς μοιραία κάποια στιγμή η μία θα γίνει γεύμα της άλλης, εκτός και αν έχεις κάποιο μεγάλο vivarium, οπου και πάλι μια συναντησή τους θα ήταν μοιραία για μια απο τις δυο...
Το μόνο είδος που γνωρίζω να κάνει σε ομάδες είναι η Holothele Incei, είναι ωραίες ταναντούλες και δεν γίνονται μεγάλες, 6-8cm νομίζω.. Κάνουν όμως πάρα πολύ ιστό σαν λαγούμια και δεν θα τις βλέπεις συχνά και είναι και διαολεμένα γρήγορες.. Όταν λέω γρήγορες, δεν προλαβαίνει το μάτι σου να τις ακολουθήσει, οπότε χρειάζεται μια προσοχή

Δεν με έχει δαγκώσει ποτέ καμία, αν και έχω κάνει λάθη στον χειρισμό τους και στον καθαρισμό των τεραρίων, αλλά μου έχουν πετάξει τρίχες μερικές φορές και μια φορά που μπήκαν στο μάτι μου, είχε κοκκινήσει για μια μέρα Ξεκολλάνε με τα πίσω πόδια τους τρίχες από την κοιλιά τους και τις εκτοξεύουν αστραπιαία, σαν πρώτο είδος άμυνας.. Οι τρίχες αυτές ερεθίζουν το δέρμα... Το δηλητήριό τους γενικά δεν προκαλεί τίποτα σοβαρό, είναι παρόμοιο με αυτό μιας μέλισσας, αλλά αν κάποιος είναι αλλεργικός καλό θα είναι ήρεμα να επισκευθεί το νοσοκομείο για να προλάβει κάποιο αναφυλακτικό σοκ..
Υπάρχουν όμως και είδη, τα οποία δύσκολα όμως θα βρεις διαθέσιμα, τα οποία είναι άκρως επιθετικά και θα δαγκώσουν με το παραμικρό...
Υπάρχουν και παλιοχαρακτήρες των ήρεμων ειδών που θα δαγκώσουν, αλλά τις καταλαβαίνεις...
Θέλει προσοχή στον χειρισμό τους, ώστε το χέρι να συμπεριφέρεται σαν μια ενιαία επιφάνεια και να μην τρέμει, αλλά και στον καθαρισμό του τεράριου μια στις τόσες... Γι΄ αυτό προτείνω να μην τις χειρίζόμαστε και να καθαρίζουμε με λαβίδα το τεράριο...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01515 seconds with 11 queries