Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 28-02-13, 16:43
Το avatar του χρήστη GREMIAN
GREMIAN Ο χρήστης GREMIAN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Καβαλα- Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
+100000 έτσι ακριβώς είναι, το ρευμα χρειάζεται για βοηθάει στην εξάτμιση

άρα λοιπόν, 3 φυσούν 1 τραβάει

πως λειτουργεί αυτο:
η εξάτμιση ουσιαστικά είναι η μετατροπή ενός υγρού σε αέριο χωρίς να βραζει
σχεδόν όλα τα υγρά έχουν την τάση να εξατμίζονται χωρίς απαραίτητα να ειναι σε σημείο βρασμού
κάποια εξατμίζονται γρήγορα (πχ βενζινη) κάποια αργά (πχ νερο) και κάποια καθόλου(πχ λάδια)
και η εξατμηση του νερου(και τον υπολοίπων υγρων αλλα εδω μιλάμε για νερο) εξαρτατε απο 3 παράγοντες
απο ατμοσφαιρική θερμοκρασια (θερμοκρασια αερα δλδ), οσο πιο ζεστή, τοσο μεγαλύτερη εξάτμιση
απο την επιφανεια του νερου, οσο μεγαλύτερο ενυδρείο τόσο μεγαλύτερη και η εξάτμιση, βεβαια ενα ενυδρείο 30χ30χ30 θα εχει την ιδια εξάτμιση με ενα 30χ30χ4000, δεν παιζει ρολο το υψος του γιατι η εξατμηση γινεται μόνο απο την επιφάνεια
και τελος απο την ατμοσφαιρική υγρασία, δλδ οσο ποιο πυκνή ειναι η ατμοσφαίρα σε μόρια νερου στον αέρα(απνια δλδ) τοσο ποιο δύσκολα επιτυγχάνεται η εξάτμιση.

αρα οσο ποιο ζεστος και πολύς είναι ο αερας που βάζουμε μεσα τοσο μεγαλύτερη εξάτμιση έχουμε,
α. γιατι αυξάνουμε την ατμοσφαιρική θερμοκρασία κατω απο το καπακι και
β. οσο περισσότερο αερα βάζουμε μεσα τοσα περισσότερα μορια φεύγουν απο την επιφάνεια και επίσης λογο της μη άπνοιας βοηθάμε να μειωθεί η υγρασία κατω απο το καπάκι

και επειδή το νερό ψύχεται μέσα από τη διαδικασία της εξάτμισης ο σκοπός ειναι να επιτύχουμε οσο το δυνατόν μεγαλύτερη

νομίζω οτι τώρα πρέπει να κατάλαβες GREMIAN οτι δεν εχει σχέσει με το "πειραγμένο" αυτοκίνητο που αναφερεις

φιλικά πάντα!
Μην τρελενεσαι!!!!Εγω στο ειπα αυτο χωρις να ξερω ποσο ανοιγμα εχεις στα πλαγια του ενυδρειου σου.Εγω στο ειπα αυτο σκεπτομενος οτι δεν εχεις αρκετο ανοιγμα και αυτο θα βοηθουσε.Αν το ξανασκεφτεις εχει νοημα το αμαξι γιατι αν δεν ειχε καθολου ανοιγαμα το καπακι σου στα πλαινα θα ανοιγες εσυ.Τεσπα,οπως και να εχει μπραβο για την κατασκευη σου .

Υ.Γ. Οτι ειπα δεν στο ειπα για να σου την "πω", συζητηση κανουμε.Το λεω γιατι αυτο αντιληφθηκα οτι καταλαβες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01627 seconds with 11 queries