Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #74  
Παλιά 26-08-15, 19:05
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή koi

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανοίγουμε ένα τεράστιο θέμα που δεν νομίζω ότι μπορεί να αναλυθεί μέσω του forum. Παρόλο αυτά.

Ελαφρόπετρα vs Crystal Bio.

Η ελαφρόπετρα είναι αρκετά ποιο βαριά και είναι φτιαγμένη από διαφορετικό υλικό σε σχέση με το Crystal Bio. Είναι ηφαιστειογενές ορυκτό (κυρίως πυριτικό υλικό) και αρκετά εύθραυστη. Το Crystal Bio κατασκευάζετε από ανακυκλωμένο γυαλί το οποίο βράζει σε μεγάλες θερμοκρασίες πριν πάρει την τελική του μορφή. Για αυτό τον λόγο δεν είναι ούτε βαρύ ούτε εύθραυστο. Εμφανισιακά είναι σχεδόν ίδια. Και τα 2 υλικά τα έχω χρησιμοποιήσει στην λίμνη μου.

Είμαι υπέρ της άποψης ότι μπορεί η ελαφρόπετρα να δουλέψει σαν βιολογικό υλικό λόγο της πορώδης επιφάνειας. Είναι αρκετά φτηνό υλικό με μπόλικα μειονεκτήματα. Η πορώδες επιφάνεια στομώνει εύκολα και χρειάζεται καθάρισμα. Οσο και να την καθαρίσεις δεν θα είναι ποτέ "καθαρή". Θρυμματίζετε και στουμπώνει τον εαυτό της. Μετά από 1 χρόνο χρήση η ποσότητα του υλικού είχε μειωθεί λόγο του θρυμματισμού της.
Από την άλλη αγόρασα με τον Γιάννη Crystal Bio και είναι εντυπωσιακό υλικό. Δεν θρυμματίζετε με ότι συνεπάγεται αυτό. Για αυτό δίνουν και πολλά χρόνια εγγύησης. Δεν είναι απλώς πορώδες υλικό. Είναι διάτρητο. Δηλαδή αν φυσήξεις από την μια πλευρά με δύναμη θα βγει ο αέρας από την άλλη. Αυτό από μόνο του λέει πολλά. Συν της άλλης η αναλογία που δίνουν είναι 1 προς 10 σε σύγκριση με άλλα υλικά φίλτρου.

Τώρα για παραγγελλείες παίζουν διάφορα υλικά σαν το Crystal bio στο ίντερνετ (ebay). Προτίμησα όμως να μπω στην παραγγελία που έκανε ο Γιάννης από τον oggata.

Ιαπωνική Ψάθα / Japanese matting

Προσοχή δεν είναι το ίδιο με το Matala Matting. Προτιμήστε την Ιαπωνική ψάθα. Χρησιμοποιείτε στο προφίλτρο. Από τα πολύ καλά υλικά φίλτρου. Είναι κάτι σαν τεράστιο σφουγγάρι που επιτρέπει το νερό να περνάει από μέσα του. Βοηθάει στο να ανέβουν τα επίπεδα οξυγόνου του νερού,

Η παραγγελία του από το εξωτερικό είναι θέμα. Όταν πήγα να παραγγείλω με διαστάσεις 1μχ2μ μου ζήταγαν τα διπλάσια λεφτά λόγο μεταφορικών. Μερικές (/αρκετές) εταιρίες δεν έστελναν λόγο του τεράστιου όγκου που πιάνει.

Ούφφφ.. ελπίζω να μην σας κούρασα.... Εγώ πάντως κουράστηκα να τα γράφω
Πάνω συμφωνώ απόλυτα. Προσέγγισες το θέμα τέλεια. Ένα λίτρο cristal bio δουλεύει για 500 λίτρα νερό και για μια ζωή .Από προσωπική μου εμπειρία στην μεγάλη λίμνη που έχω 30000 λίτρα νερό ταΐζω ιδικά το καλοκαίρι με full πρωτεϊνούχα τροφή ως και 60% ασταμάτητα (έχω μέσα μεγάλη ιχθυοφορτωση) ο ήλιος την λούζει όλη μέρα ΧΩΡΙΣ UV. Και δεν έχω ίχνος αλγης. Και το νερό μου κρύσταλλο. Αυτό οφείλετε στα καλά βιολογικά υλικά. Α (στο τελευταίο στάδιο το νερό πέφτει σε μια μικρή προ λίμνη με φυτά). Η επιφάνεια της λίμνης είναι 25 τ/μ σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση η λίμνη θα ει τανε γεμάτη στην άλγη..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01815 seconds with 11 queries