Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 14-09-18, 21:07
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλημέρα Δημήτρη μου και καλώς ηρθες στο forum μας . Είδα το μύνημα που μου έστειλες δυστυχώς αυτα που σου λένε στα πετ σοπ μην τα πιστευεις θέλουν μόνο να σου πάρουν τα λεφτά και δεν νοιάζονται εάν πρόκειται να χάσεις αυτές τις δύο μικρές ψυχούλες μέσα σε λιγες μέρες - βδομάδες . Τα χρυσόψαρα να ξέρεις ζουν έας και 40 μπορεί και 50 χρόνια εάν εχει καποιος πολύ μεγάλο ενυδρειο ή λιμνη . Βέβαια και σε ένα ενυδρειο 200-250 λίτρα και με μήκος 1.20 μπορούν δυο subunkin να ευδοκιμήσουν να μεγαλώσουν και να τα χαρεις . Αρχικά και επειδή δυσκολεύεσαι οικονομικά θα σου πρότεινα να πάρεις απο το ΙΚΕΑ ένα κουτί αποθήκευσης που είναι 192 λίτρα και κοστίζει μολις 17,99 ευρώ . Μπορείς να το δεις εδω : https://www.ikea.gr/apothikeutikoi-h...4629/90102971/ .
Ειναι η καλύτερη λύση για μένα στην παρουσα φαση ή εάν θέλεις ενυδρείο για να τα βλέπεις η καλύτερη λύση ειναι να πάρεις μια σκέτη γυάλα σε πολύ οικονομικη τιμή από εδώ http://www.zoofast.gr/aqua-el-pg-16440.html . Μία γύαλα στα 112 λίτρα και με ένα καλό και πολύ φτηνό εξωτερικό φιλτράκι στα 45 ευρω η γυαλα και στα 30-40 το φιλτρο και τα χρυσοψαρακια σου θα ζησουν αξιοπρεπεστατα για τον πρώτο χρονο και μετα αναβαθμίζεις σε 200λιτρα . Οσο αφορα στο αντιχλωριο το καλυτερο για μένα ειναι το prime . Ριχνεις ένα καπάκι ανα 200 λιτρα νερο . Μακροπρόθεσμα ειναι και το πιο οικονομικο γιατι ειναι συμπηκνωμένο . Τρόφη ταίζεις καλό ειναι 2-5 φορές την μέρα μικρά γεύματα και δεν χρειάζεται να ριχνεις μονο φυλλαράκι ( και καλύτερα για μένα να πάρεις βυθιζόμενα πελετ ή σπιρουλίνα και οχι το κλασσικο φυλλαράκι μπορείς βέβαια να δινεις και φυλλαρακι αλλα να το μουλιάζεις καλα σε ένα μιρκό μπολάκι με νερό για να βυθιζεται οταν το ριχνεις στο ενυδρειο ) , μπορείς να ταιζεις και μπροκολο , κουνουπιδι , αυγο , σπανάκι , γαυράκια ωμΑ και φιλεταρισμένα και οτι άλλο σε πρασινάδα έχεις διαθέσμο μαρουλάκι , ντομάτα , απο φρούτα το πορτοκάλι βοηθά πολύ εγω τα δικά μου τα έδωσα και σταφυλι και μπανάνα αλλά αραια και σε πολύ μικρη ποσότητα . Γενικώς ταιζεις τόσο όσο να μπορουν να το φάνε το πολύ σε 2-3 λεπτά εφόσν φυσικα το εντοπίσουν πρώτα . Αυτά απο μένα εάν κατι αλλο χρειαστεις μας ρωτάς φυσικα μπορουν να σου απαντησουν και τα παιδια tsala , lth1 , takis , Αrtemisia που γνωρίζουν πολύ καλα το θεμα χρυσοψαρο με χρονια εμπειριας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01550 seconds with 11 queries