Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 25-02-17, 11:51   #1
Σωστή αλλαγή νερού
 
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR
Member
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος 25-02-17, 11:51
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε όλους!
Εχω κάποιες απορίες για τη σωστή αλλαγή νερού. Το νερό της βρύσης έχει διαφορετικό ΡΗ από το νερό του ενυδρείου. Δε χρησιμοποιώ αντίστροφη όσμωση ή τύρφη. Έχω όμως CO2 στο μεγάλο ενυδρείο και εκεί οφείλεται η διαφορά στο ΡΗ. Τα αποτέλεσμα είναι όταν το νερό φτάσει στο κάδο αλλαγής στην ίδια περίπου θερμοκρασία με αυτή του ενυδρείου, το ΡΗ στο ενυδρείο είναι 6.8 ενώ στο κάδο κατά μέσο όρο 7.8. ¨Οταν γίνεται η αλλαγή του 30% μεταβάλλεται σταδιακά το ΡΗ από το 6.8 ανάλλογα με τις συνθήκες από 6.8 σε 7 μα 7.1 και σταδιακά μέσα σε δύο περίπου ώρες οι τιμή ξαναπέφτει στο 6.8! Σε μικρές αλλαγές νερού της τάξης του 10%, χρησιμοποιώ τη βρύση που έχω ακριβώς πάνω από το ενυδρείο, που έχει φίλτρο ενεργού άνθρακα, αλλά ΡΗ και θερμοκρασία βρύσης. Εκεί η συμπλήρωση νερού γίνεται συνήθως πολύ αργά και η θερμοκρασία δε μεταβάλεται πάνω από .5 βαθμούς Κελσίου, ενώ το ΡΗ δε φαίνεται να μεταβάλεται πάνω από .1 του βαθμού έως καθόλου ανάλογα με τις συνθήκες! Είναι τα παραπάνω σωστή και αποδεκτή πρακτική; Θα ήταν σωστό να προσπαθήσω με κάποιο τρόπο να εξομοιώσω το ΡΗ με κάποιο άλλο τρόπο και ποιός είναι αυτός; Ti θα συμβεί στο φρέσκο νερό αν με κάποιο τεχνητό τρόπο το φτάσω σε ίδιο ΡΗ με αυτό του ενυδρείου όταν αυτό εμπλουτιστεί με το CO2 που υπάρχει στο ενυδρείο; Mήπως κατά αυτό το τρόπο, μακροπρόθεσμα, επιρέαζω χειρώτερα το ΡΗ του ενυδρείου; Τι θα γίνει τώρα που σχεδιάζω μια μεγάλη αλλαγή νερού για να ξεφορτωθώ ένα φάρμακο θεραπείας; Μήπως είναι καλύτερες πολλές μικρές καθημερινές αλλαγές νερού όπως το έχω ξεκινήσει;
Tέλος θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τη σκληρότητα του νερού; Μεχρι τώρα δεν έχω επέμβει και την αφήνω έως έχει! Εχω όμως μέσα στο ενυδρείο κυρίως Τετρα και ροδόστομους που ζουν και αναπαράγονται σε χαμηλώτερες σκληρότητες, γαρίδες Αμανο, rednose και red cherry, όπως και σαλιγγάρια λαθρεπιβάτες και ζεβρα. Μου φαίνεται μεγάλη μανούβρα η αντίστροφη όσμωση και φοβαμαι μήπως η τύρφη μου μαυρίσει το νερό.¨Oμως τόσο η σκληρότητα του νερού ποικίλει, τόσο στο ενυδρείο όσο και στο νερό βρύσης! Μάλιστα κάποιο χρονικό διάστημα , όλως παραδόξως η σκληρότητα του νερού έπεφτε μόνη της και μάλιστα σε τιμές κάτω από αυτές του νερού βρύσης! Φυσικά έπεφτε, ίσως λόγω των βροχών και η σκληρότητα του νερού βρύσης. Το τελευταίο καιρό όμως παρατηρείται αντίστροφη τάση που πιστεύω ότι θα ενταθεί το καλοκαίρι που θα υπάρχει επιπλέον εξάτμιση και πιο σκληρό νερό βρύσης. Ενδείκνειται η χρήση απιονισμένου νερού, σαν αυτό που πωλούν στα βενζινάδικα ή τα σούπερ μάρκετ;
Θα ήθελα τις συμβουλές σας πάνω στα παραπάνω θέματα.
Εμφανίσεις: 2652
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01661 seconds with 12 queries