Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #46  
Παλιά 19-06-14, 15:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δωσε οσα στοιχεια (χοδρικα) εχεις για τη δραση της.
Πχ ποση τυρφη βαζεις για προετοιμασια σε ποσα λιτρα νερο, με τι αντλια (λ/ω) το γυριζει, ποσο κατεβαζει pH GH KH TDS και σε ποσο χρονο.
Σπύρο το βαρέλι είναι 75 λίτρα, οι αντλίες SUN-SUN 400 L/H. Τη ποσότητα τη ξεκίνησα με δοκιμές και να πω την αλήθεια δεν την έχω ζυγίσει να πω ακριβώς πόσο βάζω, χοντρικά στο κάθε σακουλάκι έχω 2 κεκάκια τύρφης, έως τώρα είχα 4 σακουλάκια (σήμερα για 1η φορά θα λειτουργήσω με 5 σακουλάκια), το κάθε σακουλάκι το κρατάω για 3-4 φορες (κανα μήνα δηλαδή), αλλά τα αλλάζω σταδιακά. Το PH το κατεβάζω περίπου στο στο 6,7 - 6,8 με PH ενυδρείου στο 6,5 (λόγω CO2), KH 5 και GH 7-8, το ΚΗ στο ενυδρείο είναι 4 και το GH 6-7. Η τύρφη στο βαρέλι μπαίνει για 24 ώρες περίπου (από Πέμπτη απόγευμα έως Παρασκευή απόγευμα που κάνω την αλλαγή), και καμιά ώρα πριν την αλλαγή τρέχω και τον άνθρακα. Μια λεπτομέρεια για τον άνθρακα, ό ανθρακας δεν είναι ενυδρειακός αλλά χύμα για φίλτρα πόσιμου νερού, μου στοιχισε πολυ φθηνά αλλά θα το σκεφτώ να ξαναπάρω, γιατί θέλει πολύ καθάρισμα και ξέβγλαμα καλό, βγάζει πολύ μαυρίλα στην αρχή. Για αυτό το λόγο έχω ενυδρειακό βαμβάκι στα φιλτράκια.
TDS δεν έχω μετρήσει ποτέ γιατί δεν έχω όργανο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01650 seconds with 11 queries