Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 10-12-07, 11:23
Το avatar του χρήστη vega
vega Ο χρήστης vega δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Θεσσαονίκη
Μηνύματα: 40
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vega
Προεπιλογή

Γενικά το σκεπτικό μου έχει ως εξής και διορθώστε αν κάνω λάθη.
Να τοποθετηθεί ζωντανή άμμος στην αναλογία που αντιστοιχεί, μικρή ποσότητα ζωντανού βράχου σε συνδυασμό με τον νεκρό που θα είναι μέσα, και από εκεί και πέρα διακοσμητικό υλικό από νεκρά αλλά φυσικά κοράλλια (ή και τεχνητά), φτέρες κλπ.
Λόγω του ότι τα βιολογικό φορτίο θα είναι έτσι κάπως φτωχό αναρωτιέμαι τι φίλτρο/φίλτρα πρέπει να χρησιμοποιηθούν… βιολογικά, χημικά…
Καλώς εχόντων των πραγμάτων και με τον καιρό, (ζωντάνεμα βράχου, βιολογίας… οικονομικών !!! και πάνω απ όλα εμπειρίας) θα το γυρίσω σιγά-σιγά σε «ελαφρύ reef», οπότε τα φίλτρα τότε θα πρέπει να αλλάξουν τον τρόπο λειτουργίας? Τι θέλω να πω μ αυτό.. αν υποθέσουμε ότι το κυρίως φίλτρο μέχρι πρότινος το είχα βιολογικό (λόγω χαμηλής βιολογίας).. μετά το ζωντάνεμα του συστήματος δεν θα πρέπει να μετατραπεί σε χημικό? Ή θα μπορούσε να είναι χημικό από την αρχή?
Όσο για τους «ενοίκους» του ενυδρείου θα είναι 4-5 ψαράκια μικρά σε μέγεθος.
Υπ όψιν ότι υπάρχουν και τρεις κυκλοφορητές και ένα skimmer 400L/h που μάλλον κρίνετε ως μικρό αν χρησιμοποιηθεί για reef.
-------------------------
Τι εννοεις ''σαν φιλτρο αμμου'' ?

Εννοεις το κανιστρο να τροφοδοτει ενα φιλτρο αμμου ?
Κατι δεν καταλαβα ...
Και εγώ δεν κατάλαβα τη εννοείς φίλε μου γιατί δεν κατανοώ τον τρόπο λειτουργίας του «το κανιστρο το να τροφοδοτει ενα φιλτρο αμμου»
__________________
Όλοι διαφορετικοί - όλοι ίσοι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vega : 10-12-07 στις 11:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01581 seconds with 11 queries