Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 09-05-09, 20:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πρόβλημα με το καφέ νερό δεν είναι από άλγη.
Είναι χώμα από τα φυτά που φύτεψα.
Ακόμη και σήμερα φύτεψα άλλα 6 νούφαρα.
Συνολικά τώρα έχω 22 νούφαρα και 5-6 ίδει άλλα φυτά!
Το σύστημα της υπερχείλισης είναι σε λειτουργία και τα αποτελέσματα είναι φανταστικά.
Έχω δοκιμάσει τα πάντα όσον αφορά την τοποθέτηση της αντλίας.
Το καλύτερο (για εμένα πάντα) είναι η αντλία να είναι εξωτερική και να δουλεύει με το σύστημα υπερχείλισης. Αν μπορέσω αύριο θα σας στείλω φωτογραφίες να δείτε.
Γιάννο, τα νούφαρα είναι πολύ καλά στη λίμνη, για την πολύπλευρη τους "προσφορά". Έχω όμως τρία πράγματα να πω:
1. 22 γλάστρες όμως τις θεωρώ υπερβολικές, γιατί σκέψου ότι το κάθε φυτό καλύπτει 50-100εκ. επιφάνεια. (Έχω και εγώ 4 γλάστρες σε 3 τετραγωνικά) αλλά δεν θα βρίκονται εκεί μόνημα).
2. Δεν θα επιρεαστεί μόνο η επιφάνεια του νερού, αλλά και ο ζωτικός χώρος κολύμβυσης των ψαριών, με τα πολυάριθμα στελέχη του φυτού που θα ξεφυτρώνουν από τις γλάστρες μέχρι και την επιφάνεια.
3. Τα 22 φυτά θα περιορίσουν αφάνταστα τις άλλες σου επιλογές τοποθέτησης άλλων φυτών, που σου αναφέρω ότι υπάρχουν υπέροχα πράγματα, κάποια από τα οποία θα προσπαθήσω να προμηθευτώ φέτος το καλοκαίρι, όταν με το καλό τελειώσω την καινούρια μου λίμνη.

Γιάννο, σύστημα υπερχείλισης (skimmer) μπορείς να το κάνεις ακόμα και μέσα στο νερό 3-4εκ. πιο κάτω από την επιφάνεια του νερού. Θα δουλεύει με μια βυθιζόμενη αντλία, θα τραβάει το νερό από πάνω και θα το βγάζει από την κάτω πλευρά της κατασκευής. Ενδιάμεσα μπαίνει δικτάκι με στρώμα υαλοβάμβακα για να μαζεύει ότι πέσει στη λίμνη, αλλά παράλληλα και τα μόρια σκόνης.

Γιάννο, σχετικά με την επιλογή της αντλίας, συμφωνώ στην επιλογή της εξωτερικής και όχι βυθιζόμενης.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

 
Page generated in 0,01655 seconds with 11 queries