Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 08-05-09, 08:55
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, όσο και να σε λυπήσει το γεγονός αυτό που θα σου πω, πρέπει να το κάνεις. Οι κέφαλοι ΠΡΕΠΕΙ να φύγουν. Δεν έχουν καμία θέση σε μια λίμνη όπου υπάρχουν τα πολύ κοινονικά χρυσόψαρα και ΚΟΙ. Στη θάλασσα υπάρχει έντονα σε όλες της τις τάξεις το ρητό "αν δεν φας θα φαγωθείς" πράγμα που θα το μεταφέρουν οπωσδήποτε και στη λίμνη σου αργά ή γρήγορα. Πιστεύω ότι δύσκολα ώς εξαιρετικά δύσκολα θα προλάβεις να δεις γόνο. Αν έχεις και ambusia affinis (κουνουπόψαρα) παίρνουν πόδι και αυτά το συντομότερο, αν και το έργο σου με την φρενίτιδα αναπαραγωγής που τα διακατέχει θα είναι πολύ δύσκολο.

Προσπάθησε να μεταφέρεις τα φυτά σου σε ενδεδειγμένες γλάστρες κατάλληλες για λίμνες, πρώτα για να γίνει οπτικά ομορφότερη εικόνα, αλλά ταυτόχρονα να αερίζονται οι ρίζες/ριζώματα των φυτών και να έχουν καλύτερη ανάπτυξη και πιο αποτελεσματική απορρόφηση των νιτρικών.

Στη λίμνη σου όπως έχω δει, έχεις βάλει πολύ περισσότερα ψάρια από ότι πρέπει, με αποτέλεσμα τα φυτά σου να μην προλαβαίνουν να απορροφούν τα νιτρικά και έτσι να έχεις αυτό το πράσινα ή το καφέ χρώμα (εύχομαι να μην έχεις βάλει αλγοκτόνα φάρμακα).

Επίσης, θεωρώ μεγάλο πρόβλημα της μανταρινιάς ακριβώς πάνω από τη λίμνη. Μπορεί να μην είναι φυλλοβόλο δέντρο, αλλά η διάρκεια της ανθοφορίας θα είναι πολύ δύσκολη περίοδος για τη λίμνη σου.

Α! Η λίμνη σου έχει τεράστιες προοπτικές.
Τα φυτά μου είναι τοποθετημένα σε γλάστρες οι οποίες δεν φαίνονται πάνω από την στάθμη του νερού. Θα σας στείλω φωτογραφίες να δείτε.

Όσον αφορά τον αριθμό τον ψαριών δεν το θεωρώ υπερβολικό ανάλογα του μεγέθους τους. Μην ξεχνάμε ότι η λίμνη είναι 6,500 λίτρα!

Για την μανταρινιά το μόνο που με ανησυχεί είναι οι ρίζες και όχι τα φύλλα.
Το πρόβλημα τον φύλλων το έχω λύσει κάνοντας υπερχείλιση και μαζεύονται όλα σε ένα προ φίλτρο.
 
Page generated in 0,01678 seconds with 11 queries