Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 26-02-18, 11:45
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλημέρα,
Προχώρησα σε αγορά co2 , αναμονή για να έρθει το μανόμετρο και ο διαχυτής ( εξωτερικός, είσοδος co2 με το spray bar)

Ο φωτισμός αναβαθμίστηκε σε 2x24w (grolux και juwel nature). Την grolux δεν την έχω ανάψει ακόμα

Επίσης έχει προκύψει ακόμα ένας προβληματισμός που αφορά το που να χτυπάει το spraybar, καθώς αν το έχω να αναταράσει την επιφάνεια για να έχει οξυγόνο το νερό αυτό σημαίνει ότι το co2 θα έχει άμεση επαφή με την επιφάνεια, δεν λέω απλά για την απώλεια που προκύπτει λόγο της ανατάραξης της επιφάνειας, αλλά ότι επειδή το spraybar το έχω εντός του νερού και χτυπάει την επιφάνεια από κάτω (45 μοίρες) με αποτέλεσμα να δημιουργείται σαν μικρός "πίδακας", ο οποίος πέφτει πάλι μέσα στο νερό με αποτέλεσμα πέρα από την οξυγόνωση λόγο της ανατάραξης, να δημιουργούντε και φυσαλίδες οξυγόνου, λόγο της διαδρομής του νερού, φοβάμαι ότι η απώλεια θα είναι μεγαλύτερη...

Για αυτό το λόγο, ο drop checker σε πιο σημείο θεωρείτε ορθή η τοποθέτηση του?
Ώστε να μπορώ να βγάλω ένα συμπέρασμα
μόλις βάλω και το co2. Δηλαδή δίπλα στην είσοδο του φίλτρου είναι οκ?

Βέβαια αν έχετε και κάποια άλλη συμβουλή θα την άκουγα με ευχαρίστηση.



Τέλος, πήρα τα έτοιμα λιπάσματα seachem.
Οι μετρήσεις εξακολουθούν να είναι οκ τα N03 επειδή είναι 0 λόγο κατανάλωσης από τα φυτά, θα συμπληρώνω με το αντίστοιχο μπουκαλάκι seachem.


Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01998 seconds with 11 queries