Θέμα: green spot
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 29-11-15, 02:29
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
σκεψου εσυ εχεις 1 βατ στο λιτρο μειωμενο κιολας
εγω που ειμαι στο 0.4? τι να πω?
τα σαλιγκαρια οντως την ακουσαν ? καλα εχω και πιο μικρο ενυδρειο να τα βαλω δεν υπαρχει θεμα για λιγο
τοσο καιρο εχω κοψει λιπανση τελειως και η αλγη δε λεει να φυγει η ατιμη!


(παντως jbl προιοντα επαιρνα στο παρελθον αλλα πλεον αλλαζω εταιρειες υπαρχουν και καλυτερες!)
Προσωπική μου άποψη, τα αλγοκτόνα δεν κάνουν δουλειά σε δύσκολες καταστάσεις. Αν οι άλγες είναι πολλές και σε έκταση, καλύτερα να αφαιρέσεις τα φυτά που έχουν επάνω τους άλγη, να βγάλεις και να καθαρίσεις καλά διακοσμητικά (πέτρες, ξύλα κτλ) και εξοπλισμό (φίλτρα, θερμοστάτες κτλ) και να ξεκινήσεις από την αρχή . Ευκαιρία για ένα νέο στήσιμο !!! Άποψή μου πάντα.... . Οι άλγες* και ιδιαίτερα κάποιες φεύγουν πολύ δύσκολα σε σημείο να σε κάνουν να απογοητεύεσαι . Οπότε λοιπόν ρίχνεις μια ατομική και βάζεις μπροστά ένα νέο ξεκίνημα !


* Μιλάω πάντα για πολλές (4+) άλγες συγχρόνως και σε μεγάλο βαθμό.

ΥΓ Το αλγοκτόνο (πρέπει να ήταν της JBL) δεν μπορώ να πω πως δεν έκανε δουλειά. Δούλεψε αρκετά αλλά μου έκανε και μεγάλη ζημιά στα φυτά. Το μεγαλύτερο όμως θέμα είναι πως δεν κατάφερε να εξαφανίσει εντελώς τις άλγες. Σε κάποια σημεία έμειναν υπολείμματα τα οποία αργότερα άρχισαν να εξαπλώνονται πάλι . Ίσως να μην είχα βρει την πραγματική αιτία του κακού. Ίσως... Όπως σου είπα όμως, σταμάτησα εντελώς την λίπανση, μείωσα στο 50% το φωτισμό (2 λαμπτήρες από 4) και κράτησα σταθερά και σχετικά ψηλά το CO2. Τι να πω... Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όσο πας να διορθώσεις μια άσχημη κατάσταση και πειραματίζεσαι, τόσο χειρότερα τα κάνεις. Από την μικρή σχετικά εμπειρία μου βλέπω πως η ισορροπία έρχεται μόνη της αν δεν επεμβαίνεις συνέχεια. Θα τον βρει μόνο του τον δρόμο αρκεί να το αφήσεις στην ησυχία του και φυσικά να πληροίς τις βασικές προϋποθέσεις (φωτισμό, CO2, υπόστρωμα, ιχθυοφόρτωση, τάισμα, φίλτρανση κτλ).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01607 seconds with 11 queries