Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 22-06-16, 02:45
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα παλιο "γιατροσοφι" κομπογιαννιτικο για τα φιδια,ειναι και το καψιμο κερατου.ελαφιου κλπ.
ο πατερας μου (ωντας "παλιος") ορκιζεται οτι κανει δουλεια.
Δεν νομιζω να πιανουν αυτα , αλλα εμενα καπιοι θειοι μου , ειχαν κατι αναλογο καθως , σαν γιατροσοφι, ειχαν το καψιμο ενος δερματινου παπουτσιου στην μεση του οικοπεδου.. απο την μια εχει λογικη , λογω των οσμων απο την καυση, αλλα και παλι οπως το καταλαβαινω , ειναι για να αποθησεις τα φιδια που υπαρχουν κοντα εκεινη την στιγμη, και οχι για να τα κρατας μακρυα σε βαθος χρονου απο μια φορα που θα καψεις κατι απο αυτα


οσο για το θυαφι, λογικα δουλευει καθως εχει την ιδιοτητα να "καιει" το φιδι σταδιακα στην κοιλια , (ετσι λενε τουλαχιστον) ομως δεν ξερω κατα ποσο θα δημιουργιθει προβλημα στην περιπτωση που περασει πανω απο το θυαφι και μπει μετα στην λιμνη../οπου κατα συνεπεια το θυαφι θα μπει στην λιμνη.. Εαν βοηθαει , η μονη σχετικη πληροφορια που μου εχετε σχετικα με θυαφι, και νερο ειναι καποιες παραλιες οι οποιες εχουν θειοδη εδαφος, δηλαδη υπαρχει θυαφι σε καποιο μικρο ποσοστο στο εδαφος.. απο οτι λενε ατομα που πανε για ελευθερο και τα λοιπα, σε τετοιες παραλιες δεν υπαρχουν φιδια. Επησις σε μικρες ποσοτητες ειναι ¨ευεργετικο¨για τον ανθρωπο απο οτι εχω ακουσει..
γνωμη μου ειναι πως εαν θες να δουλεψεις θυαφι, καντο περιμετικα απο το οικοπεδο και οχι γυρω γυρω απο την λιμνη (στην περιπτωση που το σκευτοσουνα ετσι) .οπου με αυτον τον τροπο αποτρεπεις καπως την περιπτωση να μπει θυαφι στις λιμνες.. αυτα δεν ξερω αν βοηθανε,,αυτα ξερω προς το παρον
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01877 seconds with 11 queries