Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #131  
Παλιά 28-11-14, 19:42
elatos Ο χρήστης elatos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλησπέρα στην παρέα!
Το project έχει φτάσει σχεδόν στην ολοκλήρωσή του.

Μένει να βγει στην παραγωγή και με το καλύτερο δυνατό κόστος και ποιότητα.

Από τα αρχεία που δόθηκαν σε μορφή PDF και XL μπορούμε να πετύχουμε τα παραπάνω δύο.
Στο XL και χωρίς να υπολογίσω το κόστος του Raspberry το κόστος στην 5άδα έρχεται στα 80€ (με κόστος pcb 23€/25άδα), ενώ στην 100άδα αντίστοιχα είναι 34€.
Στο παραπάνω κόστος και διαβάζοντας ξανά το #36 θα δούμε πως η συναρμολόγηση υπολογίζεται επιπλέον με κόστος από 10-20€ (περίπου), ενώ στην υποσημείωση:
*το να έρθουν συναρμολογημένες από το εργοστάσιο είναι πολύ μεγάλο εγχείρημα και χρειάζεται παραγγελία 50+τμχ και κάποιον να το συντονίσει.

Δεν ξέρουμε πόσο επιπλέον θα είναι αυτό το κόστος ανά πλακέτα ή στην 50άδα, αλλά σίγουρα το αποτέλεσμα θα είναι εργοστασιακό.

Ο συλλογισμός μου πάει λοιπόν στα παρακάτω βήματα:
  1. Παραγγέλνουμε 100αδα σε εξαρτήματα και ζητάμε συναρμολόγηση από το εργοστάσιο στα 50+ ή σε όλα αν είναι προς το συμφέρον μας. Κόστος: 3.400€ + συναρμολόγηση
  2. Παραγγέλνουμε 25αδα σε εξαρτήματα και επιχειρούμε συναρμολόγηση από ειδικό. Κόστος: 2.000€ + συναρμολόγηση.

Εδώ μετράει τώρα το πόσοι είμαστε.
Από 43 και πάνω είναι συμφέρον να πάμε σε αγορά 100άδας και να μοιραστούμε μεταξύ μας τις επιπλέον πλακέτες.
Επειδή είναι σίγουρο πως δεν είναι γνωστό το συγκεκριμένο project, την επομένη από την παραγωγή του θα υπάρξουν αρκετοί που θα το γνωρίσουν και θα το ζητήσουν.
Κι έτσι όσοι/ες έχουμε αυτές τις επιπλέον πλακέτες μπορούμε να τις δώσουμε σε όποιον/α το ζητήσει.

Αν κι αυτό δεν είναι εφικτό, μπορούμε να παραγγείλουμε 100 pcb, να συναρμολογήσουμε 50+ στο εργοστάσιο (αν και εφόσον μας συμφέρει) και να προμηθευτούμε μόνο τα ακριβά εξαρτήματα στην ποσότητα που θα συναρμολογήσουμε άμεσα.

Για να γίνει όμως αυτό χρειάζεται όντως συντονισμός.
Απολογούμαι πως είμαι καινούργιος στο forum και γνωρίζω ελάχιστους, όπως και η εμπειρία μου μέσα σε αντίστοιχους χώρους είναι μικρή και ατελής. Για αυτό και τα παρακάτω ερωτήματά μου αν και τα θεωρώ απλά μπορεί και να μην είναι:
  • Ποιος είναι ο καταλληλότερος τρόπος να δηλώσουμε τη συμμετοχή μας -είτε με κόστος 80€ ή 34€- και με πόσα τεμάχια ο καθένας;
  • Μετά από αυτό με ποιον τρόπο θα συγκεντρωθεί το ποσό και θα γίνει η παραγωγή;

Αυτά τα λίγα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01819 seconds with 11 queries