Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #123  
Παλιά 27-11-14, 23:13
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquadominus Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλεια έχω ένα παλίο smartphone για να βλέπω θερμοκρασία ph και να είναι λιγάκι gadget.
Το pcb υπάρχει περίπτωση να γίνει καμιά ομαδικη παραγγελεία αν όχι πόσο σου στοίχισε; Στην λίστα με τα υλικά είναι και το αδιάβροχο probe για την θερμοκρασία; Έχω πολλές ερωτήσεις και με ενδιαφέρει... πραγματικά γιατί έχω μαρτυρήσει με το arduino.
Οχι το probe δεν ειναι. Η λιστα εχει μονο τα υλικα του pcb. To probe ειναι DIY και η βαση του ειναι μια αντισταση pt100 και ειναι αυτη. Κολλας δυο καλωδιακια και την βαζεις μεσα σε ενα σωληνακι που θα φροντισεις να κλεισεις καλα και απο τις δυο πλευρες με σιλικονη. Μπορεις να χρησιμοποιησεις σωληνακια 5mm απο αλουμινιο που μπορειτε να βρειτε στο praktiker. Ξερω οτι καλο ειναι να μην ερχονται μεταλα σε επαφη με το νερο του ενυδρειου αλλα στην προκειμενη περιπτωση η επιφανεια επαφης ειναι ελαχιστη. Εγω εχω χρησιμοποιησει σωληνακι απο teflon και καποια απο acetal αλλα αυτα τα υλικα δυστυχως θα πρεπει να βρειτε καποιον να τα κατεργαστει για λογαριασμο σας σε τορνο.
Αν παλι θελεις κυριλικια μπορεις να παρεις ετοιμο probe pt100 απο οπου εχουν βιομηχανικους αισθητηρες οπως ειναι αυτος αλλα ετοιμασου να πληρωσεις κατι παραπανω .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01496 seconds with 11 queries