Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #51  
Παλιά 27-03-11, 17:47
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas78 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους.ξεκινησα εχθες το στρωσιμο με αμμωνια.για να βρω την δοσολογια δοκιμασα σε ενα κουβα 10 λιτρων ετσι ωστε να πολλαπλασιασω επι τα λιτρα μου.το θεμα ειναι οτι δεν ηξερα ποσα λιτρα νερου εχω μετα τις πετρες που εβαλα.
εριξα 2.5ml καθαρη αμμωνια (10% αραιωση) και μετα απο 3 ωρες μετρησα 1mg αμμωνια.μετα απο μια καλη αλλαγη νερου επεσα αναμεσα σε 0.3-0.5mg.παω σε ενα μαγαζι να παρω ετοιμα βακτηρια και ενα παιδι που ακουσε την κουβεντα για στρωσιμο μου προτεινε να παω να παρω νερο απο το δικο του μιας και θα εκανε αλλαγη.ενω δεν σκεφτομουν για μπολι ειπα να βοηθησω λιγο την κατασταση.πηγα και πηρα 60 λιτρα και τα εριξα στο δικο μου.εριξα και τα ετοιμα βακτηρια και τωρα αναμονη.
Τα βακτήρια που χρειαζόμαστε για να στρώσουμε το ενυδρείο μας αναπτύσσονται κυρίως μέσα στο φίλτρο και κατά πολύ λιγότερο σε άλλες επιφάνειες εκτός του φίλτρου.Άρα,για ένα αποτελεσματικό μπόλιασμα θα χρειαστούμε όχι νερό από άλλο ενυδρείο,αλλά τη βρωμιά που θα βγάλουν τα σφουγγάρια ενός στρωμένου φίλτρου αν τα ξεπλύνουμε σε νερό ενυδρείου.Για να στρώσεις σίογυρα και αποτελεσματικά,ξαναδιάβασε το υπόμνημα για το μπόλιασμα.Θα πάρεις βρωμιά από ένα στρωμένο φίλτρο και θα τη ρίξεις στο δικό σου φίλτρο,αφού θα έχεις βάλει αντιχλώριο στο ενυδρείο.Το αντιχλώριο είναι και το μόνο που χρειάζεσαι.Τα έτοιμα βακτήρια δεν είναι απαραίτητα και το απλό μπόλι -η μούργα από στρωμένο φίλτρο- είναι η πιο δοκιμασμένη μέθοδος.Αφού ρίξεις το μπόλι,θα προσθέσεις άμεσα ψαράκια,όχι όμως όλα μαζί,αλλά σιγά-σιγά και όλα θα πάνε ρολόι. Το καλύτερο απ' όλα είναι να πάρεις στρωμένα υλικά (σφουγγάρια ή κεραμικά) από ένα άλλο φίλτρο και τέλος.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02051 seconds with 11 queries