Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-02-10, 00:42
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή Τόσο ξαφνικός θάνατος?

Αγαπητοί φίλοι γειά

Σε 240 λ είχα 4 μεγάλα χρυσόψαρα και το ενυδρείο λειτουργεί πάνω από χρόνο. Τα ψάρια αυτά τα είχα μεταφέρει από άλλο 120λ και τα είχα συνολικά 2 χρόνια. Ολες οι παράμετροι του νερού καλές, η θερμοκρασία 24 β, ph 7,2, και έχω co2 DIY γιατί το ενυδρείο είναι φούλ φυτεμένο. Ταϊζω 1 φορά την ημέρα πότε με φυλλαράκια, πότε με μπαλάκια. Αλλαγές νερού 1 φορά την εβδομάδα 20%
Προβλήματα με αρρώστειες δεν είχα ποτέ. Εχθές το βράδυ, το ένα ψαρι χωρίς φανερή αιτία .....πάει!!!! Παρατηρώ πάντα τα ψάρια και ξέρω για τα σημάδια στο σώμα, τα προβλήματα κολύμβησης, την ανορεξία, τα παραξενα περιτώμματα.....ΔΕΝ είχε τίποτε!!
Ακόμη και 1 ώρα πριν το βρώ ψόφιο, κολυμπούσε κανονικά.Μετά άραξε κάτω από ένα φύλλο να κοιμηθεί όπως έκανε πάντα. Πήγα να δώ πάλι το ενυδρείο σε λίγη ώρα, και ήταν κάτω από το φύλλο μόνο που δεν ανοιγόκλεινε το στόμα. Τρελάθηκα! Οταν κούνησα το φύλλο, το ψάρι ανέβηκε στην επιφάνεια......!!!!
Βέβαια, πριν 15 ημέρες πάλι μου είχε κάνει το ίδιο χουνέρι, μόνο που τότε το είχα προλάβει. Δηλ. πάλι από τη μια στιγμή στην άλλη την ώρα που το κοιτούσα και κολυμπούσε κανονικά, ξαφνικά είχε πέσει κάτω στο χαλίκι, γερμένο στο πλάι ασθμαίνοντας. Αμέσως, μην ξέροντας τί άλλο να κάνω, έριξα λίγο αλάτι της ΑΠΙ, λίγο όμως όχι τη δοσολογία για τις θεραπείες. Σε 20 λεπτά το ψάρι είχε ζωντανέψει και κολυμπούσε πάλι κανονικά. Εκτοτε, όλες αυτές τις ημέρες, τίποτε δεν έδειχνε αυτό που θα γινόταν πάλι εχθές. Τα πάντα φυσιολογικα΄. Τί συνέβη άραγε???? Εντωμεταξύ στο διάστημα των 15 αυτών ημερών το αλάτι το άφησα και το αύξησα κιολας γιατί το 2ο ψάρι παρουσίασε εξωφθαλμία.(μόνο, χωρίς σηκωμένα λέπια). Μόλις αυτή υποχώρησε, άρχισα να μειώνω σταδιακά την αλατότητα και ενώ ησύχασα ότι όλα τώρα είναι ΟΚ, πάει.. το άλλο. Τώρα το αλάτι έχει αφαιρεθεί αλλά επειδή το ψάρι με την εξωφθαμία παρουσιάζει πρόβλημα στα περιτώμματα (πολύ μακριά διάφανα) έριξα σήμερα μελαφίξ κανονική δοσολογία που γράφει το κουτί. Μιλάμε για μεγάλη απογοήτευση ......
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01624 seconds with 11 queries