Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 25-06-13, 19:23
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Να σας ενημερώσω για την πορεία των tateurndina.
Την Παρασκευή 21/6 χορήγησα την δεύτερη δόση του bactopur και κατέβασα τη θερμοκρασία (σταδιακά) στους 23,5°C διότι η υψηλή θερμοκρασία δεν ευνοεί την θεραπεία με το bactopur αλλά και για να μην στρεσάρονται άλλο τα υπόλοιπα (υγιή) ψάρια.
Σήμερα 25/6 έκανα μια αλλαγή 40-50% νερού. Τα νέα είναι ευχάριστα αλλά όχι χωρίς κάποιους προβληματισμούς.

Ξεκινάμε από τα ευχάριστα: Τα tateurndina είναι, τελικά, 8 στον αριθμό ! Αυτό σημαίνει ότι δεν έχασα ούτε αυτό που είχε λευκές περιοχές . Επίσης, απΆ ότι μέχρι τώρα παρατηρώ, κανένα ψάρι, πια, δεν ξύνεται . Επίσης συμπεριφέρονται πολύ πιο φυσιολογικά και φαίνεται να ψιλοτρώνε.

Τί με προβληματίζει: Τα χρώματά τους δεν είναι ζωντανά. Είναι σχετικά υποτονικά, ενώ ένα από αυτά φαίνεται σαν να βαριανασαίνει (ανοίγει τα βράγχια του – αλλά χωρίς να αναγκάζεται να ανεβαίνει στην επιφάνεια) – μπορεί όμως να μου φαίνεται, από το άγχος μου που τα παρατηρώ αν είναι εντάξει.
Επίσης, σχεδόν όλα, έχουν άσπρη κοιλιά - εννοώ την περιοχή πίσω από τα βράγχια - , κάτι που δεν νομίζω ότι το είχαν παλιότερα. θα ανεβάσω φωτογραφίες όποτε μπορέσω για να το δείτε και εσείς. Μήπως οφείλεται στο ότι έμειναν 3-4 ημέρες νηστικά;

Είμαι πολύ χαρούμενος που δεν έχασα και άλλο ψάρι και που, επιτέλους, τα πράγματα φαίνονται να πηγαίνουν καλύτερα.

Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει ο κίνδυνος η βιολογία του φίλτρου να επηρεάστηκε από το bactopur. Η Sera στο φυλλάδιό της δεν αναφέρει τίποτα. Δυστυχώς, δεν έκανα μετρήσεις πριν αλλάξω το νερό, οπότε δεν ξέρω αν όλα είναι εντάξει με τη βιολογία. Έχει κανείς εμπειρία από το bactopur; Επηρεάζει τη βιολογία;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01531 seconds with 11 queries