Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 20-06-13, 14:44
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που περναει απο το μυαλο μου ειναι οτι ισως τα ηδη εξασθενημενα ψαρακια απο ασθενεια, νιτρωδη και διαφορα φαρμακα ισως δεν αντεξουν. Εχεις καραντινα να τα βαλεις ξεχωριστα να τα παρακολουθεις και αναλογως πραττεις; Και ισως και καμια βιταμινη με το φαγητο τους να τα βοηθησει.
Ας σου πουν και οι πιο εμπειροι βεβαια απλα μοιραστηκα τη σκεψη μου...
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!

Ελπίζω να αδειάσω να κολλήσω σωστά αυτό το 55άρι που έχω στην αποθήκη μετά το τριήμερο, και να βάλω σε καραντίνα το ψάρι που αυτή τη στιγμή φαίνεται άρρωστο.

Επί του παρόντος συνεχίζω τη θεραπεία με bactopur και ελπίζω για το καλύτερο.

Δεν θεωρώ ότι στρεσαρίστηκαν τα ψαράκια με 0,4ppm περίπου ΝΟ3. Ας μας πούνε όμως τη γνώμη τους και οι περισσότερο έμπειροι. EDIT: Τώρα είδα ότι από δικό μου λάθος , έγραψα 5ppm. Όχι δεν ήταν τόσο, αλλά κάτι λιγότερο από 0,5ppm, η πρώτη βαθμονόμηση του τεστ της Sera. Γι' αυτό, άλλωστε, χρησιμοποίησα τη μισή δόση του Sera Toxivec.

Χρησιμοποιώ Sera Fishtamin στο νερό (γιατί το άρρωστο ψάρι δεν τρώει - είναι μόνιμα κρυμμένο).

Οι σημερινές μετρήσεις ήταν τέλειες. NH3/4 = 0, NO2 = 0, NO3 = 0 (!!!) Δεν ξέρω αν το toxivec αφαίρεσε και τα νιτρικά ή αν απλά η ‘ζούγκλα’ έκανε το θαύμα της. Μηδενικά νιτρικά μέτραγα όταν είχα τα 7 white minnow μόνο. Αναγκαστικά χρησιμοποίησα το Seachem Nitro για να τα ανεβάσω στα 10ppm λόγω φυτών, όπως έκανα και τότε.

Η ‘ζούγκλα’ μπορεί να είναι εξαιρετική στη βελτίωση των συνθηκών του νερού, να παρέχει προστασία στις …εκατοντάδες red cherry που με χαρά καταβροχθίζουν τη φυτική μάζα, αλλά είναι σίγουρα μεγάλος μπελάς όταν ψάχνεις να βρεις τα tateurndina (και τα CPD). Ανακάλυψα ότι τελικά …έχω επτά (τουλάχιστον ).
Επίσης είναι απίστευτος μπελάς να ανακαλύψω το άρρωστο ψάρι. Θέλω να του κάνω μπάνιο σε πυκνό διάλυμα άλατος αλλά κάπου κρύβεται και δεν μπορώ να το εντοπίσω
Αύριο, μαζί με 50% αλλαγή του νερού θα προσπαθήσω να αραιώσω τη ‘ζούγκλα’ μπας και το εντοπίσω. Δεν πρέπει να έχει πεθάνει, πάντως, γιατί χθες, μετά από σκόπιμη …τρομοκρατία από εμένα, βγήκε για λίγο από τη ‘ζούγκλα’ και συνέχιζε να ‘ξύνεται’. Μου φαινόταν, επίσης, πολύ στρεσαρισμένο, αλλά μάλλον επειδή το κατατρόμαξα εγώ.

Το τριήμερο θα λείπω, θα σας ενημερώσω για την περεταίρω πορεία από την τρίτη. Κάθε συμβουλή είναι ιδιαίτερα καλοδεχούμενη!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01748 seconds with 11 queries