Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 30-03-13, 23:57
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους

Επειδή μάλλον τα "μικρόβια" είναι πολλά...μετά τα ψάρια άρχισα διάβασμα για τις νεροχελώνες και ειλικρινά εντυπωσιάστηκα από ορισμένους!
Κυρίως για τις προσπάθειες τους να προσφέρουν στις νεροχελώνες τους όσα περισσότερα μπορούν

Στο δια ταύτα.
"Βρέθηκα" με μια γυάλα diy (να σαι καλά constantine )..με διαστάσεις 53Χ38Χ35 και σκέφτομαι να την μετατρέψω σε χελωνιέρα, ως εξής:

Εφόσον ισχύει πως όταν είναι το χελωνάκι είναι μικρό, το νερό δεν πρέπει να ξεπερνά τα 10-20 εκ,(το βάθος το νερού πρέπει να είναι το διπλάσιο από το μήκος του καβουκιού) σκέφτηκα πως η θέρμανση του νερού με έναν 100αρι θερμαντήρα (ήδη υπάρχει) θα ήταν πανέυκολη, σκεφτόμουν την πρώτη χρονιά από τον Απρίλη (καλύτερα από Μάη)έως και τον Σεπτέμβρη η χελωνιέρα να είναι σε εξωτερικό χώρο και μετά να μεταφερθεί σε εσωτερικό χώρο.ναι γιατί θα μεταβολίζει καλύτερα την D.

Για φίλτρο σκέφτομαι το http://www.petsupermarket.gr/3094/%C...-75-150lt.html
(με σκοπό να "βγάλει" τα λεφτά του...και να μην ψάχνομαι μετά από λίγο καιρό!). Εννοείται οτι θα μεταφερθεί μπόλι από το ενυδρείο μου.

Για λάμπα σκέφτομαι την "πράσινη" : http://www.exo-terra.com/en/products...cent_bulbs.php, με κάποιο φωτιστικό και σε απόσταση 20 εκ από τη "στεριά". (δεν την ξέρω την λάμπα αυτή, πρέπει να είναι αυτή που χρησιμοποιείται στα ερπετά)

Βυθός ανύπαρκτος, εκτός από κάποιες μεγάλες και επίπεδες πέτρες. Ουτε χαλίκια, ούτε πετραδάκια, ούτε τπτ (σωστό)

Λέω να μην δοκιμάσω με περισσότερα από ένα χελωνάκια (για πολλούς λόγους) (συμφωνώ, αν είναι ζευγάρι, το θηλυκό μπορεί να γίνει επιθετικό αφού γεννήσει τα αυγά του και να σκοτώσει το αρσενικό , κάτι που έγινε σ εμένα).

Θα ήθελα τη γνώμη όσων έχουν άποψη (λείπει κι ο πράσινος (exelix) ... billias - περιμένω άποψη ), για όλα τα παραπάνω ή για οτιδήποτε μου "ξεφεύγει".

Δεν κάνω καμία αναφορά σε διατροφή, βιταμίνες, φάρμακα, γιατί νομίζω πως 1ον οι επιλογές είναι πολλές και 2ον βρήκα ήδη κάποια πολύ ξεκάθαρα θέματα στο φόρουμ!

Μια επισήμανση : Στο υπόμνημα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490, αναφέρεται πλύσιμο του φίλτρου με καθαρό νερό (ευτυχώς επισημαίνεται σε επόμενο ποστ, πόσο λάθος είναι η συγκεκριμένη συμβουλή). Ίσως θα έπρεπε να διορθωθεί ή να διαγραφεί το συγκεκριμένο. (ναι πρέπει να διορθωθεί) επιπλέον είναι ιδίως όταν είναι μικρά πολύ ευαίσθητα στο χλώριο του νερού και στην αμμωνία.

Έχω ήδη στο μυαλό μου, αν όλα πάνε καλά να προχωρήσω σε μεγαλύτερη diy κατασκευή (αν φυσικά το "μικρόβιο"...πιάσει!)

Ακούω γνώμες
έχω μία χελώνα θηλυκή 25χρόνια. την είχα με αρσενικό. τυχαία προέκυψαν ζευγάρι γιατί όταν τα πήρα ούτε ήξερα να τα ξεχωρίσω, ούτε το κατάστημα ήξερε και ήταν και πολύ μικρά σε μέγεθος μεγάλου κουμπιού.
τα χω ξαναγράψει. την εποχή εκείνη δεν υπήρχε εύκολη πληροφόρηση, ευτυχώς μου έδωσε αντιχλώριο και πιο πολύ με το ένστικτο και την παρατήρηση τα μεγάλωσα.
α.μεγαλώνουν πολύ. η δική μου τώρα έχει την κάθετη πλευρά του καβουκιού γύρω στους 28 πόντους (χωρίς πόδια και κεφάλι μόνο καβούκι)
β. λερώνουν πολύ
γ. δεν συγκατοικούν με κανένα ψάρι
δ. ζουν πολύ και είναι δυνατά ζώα εφ όσον τύχουν προσοχής τα δύο πρώτα χρόνια της ζωής τους και πάρουν "τ' απάνω τους".
ε. είναι χαριτωμένα, έχουν αλληλλεπίδραση με τον ανάδοχό τους.

πρέπει να της δημιουργήσεις μια ξηρά που θα λιάζεται ,που να έχει όμως αρκετό περιθώριο για να μην σου πηδήξει έξω από το ενυδρείο.
δεν ξέρω τι άλλο να σου πω οτι χρειάζεσαι ρώτησέ με.
για το μέλλον, έχω φυλάξει μια ιδέα που κι εγώ σκέφτομαι για την χοντρούλα μου
αν είσαι γενικότερα φιλόζωος, να την πάρεις και να σου ζήσει, εγώ το καλοκαίρι την αφήνω στο μπαλκόνι και κόβει βόλτες και στο πάτωμα. της αρέσει
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  χελωνιέρα DSC01111.jpg
Εμφανίσεις:  5840
Μέγεθος:  71,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02343 seconds with 12 queries