Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 28-10-10, 19:27
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους ειμαι ενα βημα πριν κανω το πρωτο μου reefακι 150λιτρων
μικτα με 20 λιτρα πλαισιο υλικων και θα ηθελα εαν μπορειτε να με ενημερωσετε με καποια
τι είναι το 20 λίτρα πλαίσιο υλικών ?
βασικα πραγματα:
1)ποσο αλατι και ποιο να παρω τι τιμες πρεπει να εχω στο ενυδρειο(οταν λεω ποσο αλατι εννοω θα βαλω 4kg ή παραπανω)
για αρχή πάρε ένα φθηνό αλατάκι να κουράρεις βράχο και να φύγουν οι πρβτες βρώμες. το αλάτι έχει μεγαλύτερο ρόλο σε ενυδρεία με κοραλία που η ποιότητα του νερού παίζει καθοριστικό ρόλο.
2)πως θα στρωσω το ενυδρειο για να δεχτη ζβ και ζ αραγωνιτη
ζωντανό αραγωνίτη δεν χρειάζεσαι είναι πεταμένα λεφτά. ότι κοκκωση και να επιλέξεις βάλε ψόφιο. Στη καλύτερη περίπτωση πάρε ένα ποτηράκι από ζωντανό από ενυδρείο φίλου που τρέχει αρκετό καιρό..(αν και δεν είναι και απαραίτητο).Θα έχεις ετοιμάσει το νερό σου 2 μέρες πριν με το αλατάκι και θα είσαι έτοιμος να βάλεις μέσα βράχο(νεκρό-ζωντανό ) με τρόπο που να μην έχει μεγάλη επαφή με το βυθό σου. Πόλοι χρησιμοποιούν πλαστικές βασούλες(δεν είναι κάτι φοβερό) ρίχνεις το στρώμα που έχει επιλέξει για βυθό (το ποτηράκι με το ζωντανό μέρος προεραιτικά) και μετά σιγά σιγά γεμίζεις νεράκι που έχει ωριμάσει( έχει σπάσει δηλαδή όλο το αλάτι για 2 μέρες σχεδόν) και αφού έχεις τσεκάρει την αλατότητα με ένα όργανο μέτρησης της(ρεφρακτρόμετρο) τιμή μεταξύ 1021-1025 ανάλογα με το τι θα βάλεις μέσα.ο ζωντανός βράχος θα αρχίσει τον κύκλο του αζώτου στο σύστημα σου. Εγώ πάντα χρεισιμοποιώ και μια σειρά βακτηρίων και στο στρώσιμο και στις αλλαγές νερού. Τα probio είναι μια καλή περίπτωση
3)τι λαμπες θα χρειαστω για 60cm φωτιστικο με λαμπες t5 δεν ξερω τι θελω να βαλω μεσα ακομα αλλα θα βαλω και κανενα soft μεσα
καμια ανεμωνη και δεν ξερω τι αλλο!
έτσι θαλασσινό αξιοπρεπές...δύσκολα θα δεις. αποφάσισε τι θέλεις πρώτα και μετά. ο φβτισμό είναι μέσα στην τριάδα τών σημαντικότερων παραγόντων για το θαλασσινό μαζί με την ποιότητα που νερού και την κυκλοφορία
4)θα πρεπει να βαλω ζουμια για να στρωθει το ενυδρειο?
σου απάντησα πιο πάνω
5)ο κυκλοφοριτης που θα παρω ποσα λιτρα θα ειναι ανα ωρα (εαν παρω κανενα sun sun θα εχω θορυβο και προβληματα?)
είναι μια φθηνή λύση που απλά δουλεύει εγώ όπου τους έχω βάλει δεν είχα πρόβλημα αλλά ούτε και ιδιαίτερες αποαιτήσεις.η κυκλοφορία γενικά πάλι εξαρτάτε από τους κατοίκους του ενυδρείου σε μαγαλο βαθμο
και αλλα που δεν ξερω ειμαι ολος αυτια

το ενυδρειο ειναι 60 χ50 χ60 με πισω μερος το sub
εχω skimmer με αεραντλια
και το bugget ειναι 250ε
και εχω βρει ηδη 10κιλα ζβ και ζ αραγωνιτη και ρεφακτομετρο με 125 ε
γενικά θέλει καλό σχεδιασμό και γνώση του τι τελικά θα φτιάξεις ώστε να ξέρεις τι δυνατότητες έχει για να μην κλαις μετά τα λεφτά σου...
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01832 seconds with 11 queries