Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 21-03-03, 01:05
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Τόλη αν και δεν είναι και τόσο ξεκάθαρο το συμπέρασμα.
λεει..." Είχα Swordtails και Platys (xiphophorus) και διάφορο Poecilia από το έτος 1948 εως τώρα, και αυτή την στιγμή έχω 6 "άγρια" Swordtails και μια ισοτιμία X.variatus. Αλλά σε όλα αυτά τα έτη δεν έχω δει ποτέ φύλο-αλλαγές, μόνο πρόωρα, κανονικά και πολύ πρώην αρσενικά, και το πρώην αρσενικό είναι πολύ παρόμοιο με ένα θηλυκό στη μορφή σωμάτων προτού να αρχίσει το ξίφος, αυτός ο τύπος παίρνει επίσης μεγάλα 12-13 εκατ., αλλά το ξίφος είναι πάντα κοντύτερο έπειτα οι άλλοι αρσενικόι-τύποι. Εδώ είναι οι απαντήσεις, και το συμπέρασμα είναι μέχρι σας: 1 )Δεν υπάρχει κανένα αξιόπιστο στοιχείο στην αλλαγή φύλων σε οποιοδήποτε Poeciliid (περιλαμβάνει Xiphophorus και Poecilia)."

και μετα ..."Συγχρόνως, επίσης σκέφτηκα ότι τα swordtials άλλαξαν το φύλο... Διευθύνω συνήθως τα πειράματα μόνο στα αρσενικά και, μετά από την απομάκρυνση των αρσενικων από τις μεγάλες δεξαμενές μου, μερικά από τα άτομα εμφανίστηκαν να είναι θηλυκά και άρχισαν τα δευτεροβάθμια σεξουαλικά χαρακτηριστικά ενός αρσενικού (π.χ. ξίφη). ..."
Έτσι βέβαια συμβαίνει με τα περισσότερα επιστημονικά άρθρα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01343 seconds with 11 queries