Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 11-01-12, 14:14
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή Υπόστρωμα για νέο ενυδρείο

Αποφάσισα να πάρω 60-65λιτρα καθαρά ενυδρείο από συνχομπίστα για να αναβαθμίσω το 40λιτρο (καθαρά) που πήρα πριν ξεκινήσω να διαβάζω το φόρουμ πριν λίγους μήνες. Τα ψάρια που έχω μέσα είναι 1 ζευγάρι γκάπυς με τα νεογέννητα τους ( λογικά θα γίνει χαρέμι όταν αναβαθμιστεί το ενυδρείο ), ρεντ τσέρις με διάφορα μικρά που έκαναν εδώ και κάποιες μέρες και 2 κόρυς που μου έκαναν δώρο πρόσφατα.
Θέλω λοιπόν ένα υπόστρωμα να βάλω όταν θα ετοιμάζω το ενυδρείο για να το δω κάποια στιγμή αρκετά φυτεμένο (ίσως και γρασιδάκι σε κάποιες περιοχές). Ανέφερα και τα ψάρια πιο πάνω που θα είναι μέσα για να μην βάλω κάποιο υπόστρωμα που ενδέχεται να τους κάνει κακό (μελλοντικά ίσως αλλάξει η ψαροσύνθεση σε cardinal ή σε hatchets ). Προφανώς θα χρειαστεί να καλύψω περιοχή 60εκ. Χ 33εκ. Χ 1-2εκ. και μέτα να βάλω και άλλο 1-1,5 εκ. ψιλόκοκη άμμο..
Ακούω λοιπόν προτάσεις για υπόστρωμα και αν υπάρχει σε κάποιο μαγαζί που μπορώ να το πάρω από Αθήνα ή αν έχει κάποιος και του περισσεύει ας μου στείλει μήνυμα να το αγοράσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.


Υ.Γ: Γενικώς ευπρόσδεχτες οποιεσδήποτε προτάσεις για το στήσιμο - ψαροσύνθεση κλπ κλπ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01495 seconds with 11 queries