Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 18-06-11, 18:37
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοίπόν η κατάσταση έχει ως εξής: Το ερχόμενο Σάββατο φεύγω διακοπές και θα λείψω 1 μήνα. Κάθε μέρα θα ανεβαίνει ( μένει στον από κάτω 'όροφο) η φίλη μου να ταίζει τα ψάρια πολύ συντηρητικά και όποτε χρειάζεται θα συμπληρώνει νερό (λόγω εξάτμισης) και θα έχει το νου της μην ψοφήσει κανα ψάρι να το βγάλει έξω. Μέχρι εκεί όμως γιατί δεν ξέρει τίποτα άλλο να κάνει. Το ερώτημά μου είναι τί γίνεται με τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού που δε θα γίνουν;;; Τί γίνεται με τη λίπανση;;; Σκέφτομαι μια μέρα πριν φύγω να κάνω από μια καλή αλλαγή νερού και στα 2 ενυδρεία μου, να κλαδέψω όσο μπορώ, να τα καθαρίσω και να μειώσω και το φωτισμό βγάζοντας από μια λάμπα και μειώνοντας κ τις ώρες... Κάτι άλλο δε μπορεί να γίνει δυστυχώς. Θα βοηθήσουν τα παραπάνω να μη βρω τα ενυδρεία γεμάτα άλγες και τα ψάρια μου ζωντανά;;; Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;;;

Ευχαριστώ...
Kαλησπέρα! Είναι το πρώτο καλοκαίρι που έχω κι εγώ ψάρια και δεν μπορώ να πω ότι έχω πρακτική εμπειρία. Ρώτησα όμως κάποιους άλλους που έχουν χρόνια και μου είπαν ότι τουλάχιστον μέχρι 20 ημέρες δεν είναι τρελό να μείνουν τα ψάρια χωρίς αλλαγή νερού. Από ό,τι κατάλαβα το σημαντικό είναι να μην ανέβει η θερμοκρασία υπερβολικά και γι' αυτό μου πρότειναν τρεις λύσεις: 1) ή αγοράζεις τους πανάκριβους ( γύρω στα 600 ευρώ ) ενυδρειακούς ψύκτες, 2) βάζεις ανεμιστηράκια υπολογιστή ( δεν ξέρω ακριβώς πώς, συγγνώμη ) ή 3) αφήνεις ανοιχτό έναν ανεμιστήρα δαπέδου μπροστά στα ενυδρεία, ο οποίος ρίχνει τη θερμοκρασία κατά τρεις βαθμούς. Είσαι τυχερός που έχεις κάποιον να τσεκάρει κάθε μέρα, οπότε αφού με τάισμα εντάξει, extreme καταστάσεις εντάξει, αλλαγή νερού οριακά θα τη βγάλουνε, ρύθμισε τη θερμοκρασία σου! Φιλικά, ελπίζω να βοήθησα! Καλές διακοπές

Υ.Γ. Για την άλγη βάλε κανένα δυο οτόκυκλους πριν φύγεις ( θέλουν από 1 χαπάκι την εβδομάδα που το ρίχνεις στο ενυδρείο για εξασφάλιση ταΐσματος, κατά τα λοιπά καταβροχθίζουν άλγη. Θα σου έλεγα και ΕΝΑ apple snail, αλλά με ανοιχτά τα καπάκια του ενυδρείου καλοκαιριάτικα, μπορεί να το βρεις στο κρεβάτι σου όταν γυρίσεις [ το δικό μου είχε καθαρίσει όλο το σαλόνι τις προάλλες... ] )
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01760 seconds with 11 queries