Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 10-10-05, 08:12
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Το έχεις δει να παίζει, αλλά το έχεις χρησιμοποιήσει;
Και αν ναι, πόσο καιρό και σε ποιες περιπτώσεις;;
Απλά για να δω τι εμπειρίες έχεις γιατί μπορεί να έχεις δίκιο...

Όσο για τα 4 ψάρια στα 10 λίτρα, δεν είναι όπως τα λες.
Δεν είναι κατάλληλο ενυδρείο για αυτά τα ψάρια, αλλά δεν είναι και δεδομένο ότι φταίει αυτό.
Μάλλον είναι σίγουρο ότι δεν φταίει αυτό.
Υπάρχουν πολλοί πιο σημαντικοί λόγοι για να έχουν προβλήματα.
Δεν έχεις δει σε μαγαζιά 50λιτρα ενυδρεία με 60 ψάρια μέσα; Αλλά είναι ενυδρεία στρωμένα χρόνια και δεν καταλαβαίνουν από φορτίο.
Το χρησιμοποιούσα περίπου για 2 χρόνια που είχα ζωοτόκα. Απο την εμπειρία μου, δεν είναι φάρμακο, αν και σε περιπτώσεις όπως αυτή που λέει ο Halvas μπορεί να βοηθήσει. Αλλά και πάλι, εγώ δεν είδα ποτέ κάποια σημαντική διαφορά που να δικαιολογεί να το προτείνω σαν φάρμακο.
Δεν παίζει ρόλο μόνο η βιολογία του ενυδρείου. Ένα στρωμένο ενυδρείο μπορεί να σηκώσει πολλά ψάρια, αλλά τα ψάρια θα είναι εντελώς στρεσαρισμένα γιατί ο χώρος που τους προσφέρεις είναι πολύ μικρός για να κολυμπήσουν, για να αποφύγουν τους επίμονους αρσενικούς (για τις θηλυκιές γκαπίνες). Όλα αυτά συμβάλουν πολύ στην εμφάνιση ασθενειών.
Επίσης μη συγκρίνεις τα 50λιτρα στα μαγαζιά με τα 1500000 ψάρια γιατί εκει α) δε τους ενδιαφέρει συνήθως αν θα πεθάνουν κάποια και το θεωρούν φυσιολογικό να έχουν απώλειες β) δε σκοπεύουν να τα κρατήσουν εκεί για περισσότερο απο 1 εβδομάδα. Εμείς σαν χομπίστες δε νομίζω ότι στοκάρουμε το ενυδρείο μας με αυτά τα κριτήρια.

Υ.Γ. Προς τον Γαύρο: Άποψή μου είναι ότι είναι πιο εύκολο να κάνεις υπερδοσολογία στο αλάτι. Το φάρμακο λέει ακριβώς τι πρέπει να βάλεις. Το αλάτι όχι και είναι εύκολο για κάποιον να βάζει πολύ αλάτι σε κάθε αλλαγή, να βάζει αλάτι με το νερό που συμπληρώνει για να αναπληρώσει αυτό που εξατμίστηκε και άλλα τέτοια και να καταλήξει να το κάνει παστό.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01882 seconds with 11 queries