Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 29-01-14, 06:26
Hatso Ο χρήστης Hatso δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2014
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Αγαπητέ Γιώργο Κ,

Απ' ό,τι φαίνεται, μίας παρεξήγησης μύριες έπονται...

Πρώτον, το "ιδανικά" που σήκωσε τόσο σαρκασμό και κουβέντα, αναφέρεται στο ιδανικό του να εκπληρώσω τις επιθυμίες καθενός στην οικογένειά μου. Καμία σχέση με "ιδανική" σύνθεση (ξέρω πως δεν είναι από πολλές απόψεις, όχι όμως και καταστροφική για το μέλλον των ψαριών)όπως πολύ εύκολα υπέθεσε τόσο ο Νίκος (γιατί δεν μπήκε στον κόπο να ρωτήσει, αλλά με ευκολία σάρκασε), αλλά δυστυχώς κι εσύ (από τον εκνευρισμό σου. Δεν ξέρεις ρε φίλε τι θέλει να πει ο άλλος; Σου φαίνεται περίεργο; Ζήτα μία διευκρίνιση, μην τον ειρωνεύεσαι... Σου φαίνεται κάποια άποψη αστεία; Από το να μιλάς προσβλητικά, μην παίρνεις μέρος στην κουβέντα... Αλλιώς, προσφέρεις ελάχιστα και βγάζεις κομπλεξισμό.

Δεύτερον, όσον αφορά στο κομμάτι "Αν το ψάξετε λίγο (έξω από τη βίβλο των Αρχαρίων του GAB) μπορεί και ν' ανακαλύψετε καινούργια πράγματα. Το ότι κανένας από σας (προφανώς) δεν τα έχει καταφέρει, δεν λέει και τίποτα. Υποθέτω πως δεν το τολμήσατε καν και θεωρείται ως θέσφατο την πεπατημένη. Την ίδια που λέει πχ. πως τα betta είναι επιθετικά ψάρια και πρέπει να φιλοξενούνται μόνα τους. Κλασικοί ημιμαθείς ξερόλες." Έχω σημειώσει με bold τις λέξεις που συνδέουν τις δύο φράσεις. Το παράδειγμα με το betta, το χρησιμοποίησα για να κάνω πιο ξεκάθαρη τη θέση μου κι η "ίδια" αναφέρεται στην κάθε "πεπατημένη" που άνθρωποι, χομπύστες κτλ τη δέχονται άκριτα, χωρίς να χρησιμοποιούν άλλες πηγές, ανανεώνουν τις γνώσεις του κτλ. Σίγουρα πάντως δεν πήγαινε στη "βίβλο των Αρχαρίων του GAB" (στην οποία έχω βρει πλείστες χρήσιμες κι ενδιαφέρουσες πληροφορίες), όπως κι εσύ νόμισες (εξού κι παραπομπή σου στο link, που το είχα ούτως ή άλλως διαβάσει).

Τρίτον, λόγω φύσης και λόγω απασχόλησης (μηχανικός), όταν έχω κάτι στο μυαλό μου, με ενδιαφέρει να βρω πως μπορώ να το καταφέρω. Από τη στιγμή που υπάρχουν μαρτυρίες για ειρηνικές συμβιώσεις μεταξύ betta και gouramis, με νοιάζει πως μπορώ να τα βάλω να συγκατοικήσουν στο ίδιο ενυδρείο κι όχι να περιορίζομαι από το γενικό "male betta, male gourami" NO NO." Ήθελα, λοιπόν, να μάθω αν κάποιο μέλος έχει εμπειρία από πρώτο χέρι και να με βοηθήσει να ολοκληρώσω την πρόκληση με επιτυχία. Τόσο απλό!

Τέταρτον, με στεναχωρεί το "Ο δε Νίκος αν εξαιρεσεις τον ιδιαιτερο τροπο γραφης του (που ΑΝ κατσεις αρκετα θα δεις οτι δεν εχει σκοπο να προσβάλει)". Δηλαδή επειδή κάποιο παλιό μέλος έχει προσβλητικό τρόπο γραφής, πρέπει τα νεότερα να το δέχονται αδιαμαρτύρητα; Είναι λογικό να υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά; Αν είναί τότε, πάρε σε παρακαλώ πίσω την κάρτα, γιατί κι εγώ, όταν μου τη λένε, αποκτώ έναν "ιδιαίτερο τρόπο γραφής". Πάντως, και σε κάποια άλλα posts που διάβασα τις προηγούμενες μέρες παρατήρησα ανάλογη υποτιμητιική συμπεριφορά από παλιότερα μέλη. Ίσως αυτό είναι κάτι που θα έπρεπε να απασχολήσει περισσότερο τους διαχειριστές του GAB. Άλλωστε, τα νεότερα μέλη δεν ανταγωνίζονται τα παλαιότερα σε γνώσεις. Υποτίθεται πως ζητάνε βοήθεια, όχι κριτική.

Τέλος, επί της ουσίας δεν πήρα καμία απάντηση, κι ας ασχολήθηκαν τόσα έμπειρα μέλη με στο ερώτημά μου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01765 seconds with 11 queries