Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 21-02-10, 23:48
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή παιδιά ψυχραιμία...

... σίγουρα το νερό και κυρίως το βάθος, είναι λίγο... Αν κάποιος έχει περισσότερο χώρο στο μπαλκόνι καλύτερα να προτιμήσει κάποια άλλη γλάστρα απ αυτές για τους διακοσμητικούς φοίνικες πχ, που βάζουν συνήθως έξω από μαγαζιά, με μεγάλο ύψος και διάμετρο...
Σίγουρα το μεγαλύτερο πρόβλημα θα είναι οι ελάχιστες και οι μέγιστες θερμοκρασίες που θα καταγράφει το νερό το χειμώνα και το καλοκαίρι. Την τελευταία βδομάδα πάντως, με θερμοκρασία περιβάλλοντος από 7 μέχρι 20 βαθμούς, η θερμοκρασία του νερού ήταν από 12 μέχρι 15 βαθμούς. Ο Μάρτης είναι πίσω και πιστεύω ότι όλο και θα κάνει καμιά καλή παγωνιά για να δω στην πράξη αν θα καταφέρω να την προφυλάξω επαρκώς από το κρύο. Το καλοκαίρι ελπίζω ότι θα χει μεγάλη εξάτμιση και η καθημερινή αναπλήρωση νερού θα κρατάει τη θερμοκρασία σε ικανοποιητικά επίπεδα..
Το σημαντικότερο είναι νομίζω η απόλυτη επίγνωση που έχω ότι δεν είναι παρά μια γλάστρα με νερό. Προορίζεται κυρίως για υδρόφιλα φυτά και θα μοιραστώ μαζί σας όλες τις παρατηρήσεις μου για τις παραμέτρους του νερού, τις κατασκευαστικές λύσεις κλπ. Ξαναλέω επίσης ότι δεν πρόκειται να βάλω μέσα κανένα ζωντανό οργανισμό αν δεν είμαι απολύτως σίγουρος ότι οι συνθήκες θα είναι οι κατάλληλες, όχι για την επιβίωση αλλά για την ευζωία του
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,07236 seconds with 11 queries