Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-03-07, 00:05
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή Ας σώσουμε μερικά ψαράκια.

Αγαπητοί μου φίλοι, θα υιοθετήσω ένα ενυδρείο περίπου 200 λίτρων που έχει να το δει άνθρωπος από τον Ιούλιο με μόνη εξαίρεση κάποιος που το ταΐζει μία φορά την εβδομάδα. ….. μάλλον μέχρι εδώ έχετε πάθει σοκ. … Έτσι είναι λοιπόν για να μη σας κουράζω το ενυδρείο έχει μέσα 5-6 τροπικά ψάρια διάφορα (από τα πολλά που κάποτε ηταν εκεί), που ζούνε μέχρι σήμερα 8 μήνες χωρίς φροντίδα ! όταν πήγα να τα δω είχαν 20-30 πόντους νερό (το συμπλήρωσα) και από την άλγη δεν μπορούσες να δεις τίποτα. Δεν υπήρχε καθόλου τζάμι … μόνο άλγη. Ένα μόνο θα σας πω, όταν μπήκα μέσα η θερμοκρασία ήταν στους 11 βαθμούς, τα δολάρια ξαπλωμένα κάτω αλλά ζωντανά και το νερό όπως βλέπετε στις φώτο σε πολύ χαμηλό επίπεδο αποτέλεσμα του ξεχασμένου ανοικτού καπακιού. Το heater ήταν μεν σε λειτουργία αλλά εκτός νερού !!!


Αυτό λοιπόν το ενυδρείο θα το μεταφέρω μαζί με τα ψάρια του και θέλω να το καθαρίσω και να το βάλω σε ένα από τα γραφεία μου.

Θα ήθελα να μου πείτε τρόπους ώστε να το αντιμετωπίσω για παράδειγμα :
Να καθαρίσω την άλγη ή όχι (ισως πρέπει να αφαιρεθεί με φυσικό τρόπο σιγά σιγά) ;
Τι δίαιτα να κάνω στα ψάρια ώστε να αλλάξουν συνήθεια ;
Πρέπει να κάνω κάποια προληπτική θεραπεία ;
Κτλ κτλ κτλ …. Ρωτάω γιατί είναι ειδική περίπτωση εγκατάλειψης! Και ίσως θέλει ιδιαίτερη προσοχή πέρα από τη συνηθισμένη γνώση μου.

































Το ενυδρείο δεν το έχω μεταφέρει ακόμα λόγω του βάρους του, έχω συμπληρώσει περίπου το μισό με νερό (αντιχλώριο κτλ) και έχω αποκαταστήσει το σύστημα της θέρμανσης. Μάλλον τη Δευτέρα θα κάνω προσπάθεια μεταφοράς του.
__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01682 seconds with 11 queries