Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 31-05-03, 09:56
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Θα πω τη γνώμη μου, μια και έχω κάνει αναπαραγωγή μονομάχου
Πρώτον:αν ο αρσενικός βρεί το θηλυκό σε γυάλα μικρότερη από 30-40 λίτρα,και αυτό δεν είναι 'φουσκωμένο',θα το σκοτώσει .Τουλάχιστον το ενυδρείο θα πρέπει να έχει κάλυψη από φυτά.Το θηλυκό είναι ώριμο όταν η άσπρη κηλίδα στον πρωκτό του έχει φουσκώσει αρκετά(διατροφή με κατεψυγμένη τροφή θα βοηθούσε ).
Δεύτερο:το ύψος του νερού δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 20-25 εκατοστά για να μην κυνηγά ο αρσενικός τα αυγά που πέφτουν,και για να προσθέσεις νερό μετά,αφού η πρώτη αλλαγή θα σου είναι κομμάτι δύσκολη(τα μικρά ίσα που φαίνονται ).
Τρίτο:από διατροφή,εγώ έριξα τη σκόνη για egglayers fry της sera(νομιζω sera micron λέγεται),και αναπτύχθηκαν infuzoria στο ενυδρείο(έτσι διατείνεται τουλάχιστον η εταιρία!),ενώ συνέχισα να ρίχνω για να τα'ί'σω τα μικρά,σε συνδιασμό με βραστό κρόκο αυγού διαλυμένο στο νερό.Όταν φτάσεις μέχρι εκεί τα ξαναλέμε από διατροφή
Τέταρτο:μην παραξενευτείς αν καταλήξεις μόνο με αρσενικά ή θηλυκά .Από τα 38 μικρά που κράτησα τα 3 βγήκαν αρσενικά προς μεγλαη μου απογοήτευση.αυτό είχε το πλεονέκτημα ότι δεν χρειάστηκε να τα χωρίσω Έχει σχέση λένε με τη θερμοκρασία εκκόλαψης και απορρόφησης το λεκιθ.σάκου,(μια ιστορί που δύσκολα την ελέγχεις,ιδιαίτερα το καλοκαίρι) κάτι σαν την αναλογία φύλου στο κροκόδειλο
Μην πανικοβάλεσαι όμως,και εγώ δεν ήξερα τίποτα από αυτά πρίν προσπαθήσω!Καλή τύχη,ή να πω, επιτυχία ;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01521 seconds with 11 queries