Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 25-03-08, 01:09
Το avatar του χρήστη Irwan
Irwan Ο χρήστης Irwan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 33
Προεπιλογή

Αίσιο τέλος!!! Τα κατάφερα να το βγάλω!

Παιδιά οι ιδέες σας όλες απίστευτες και πολύ ευρηματικές. Δυστυχώς στην
πράξη ηταν πολύ δύσκολες γιατί όταν βάζεις το χέρι τόσο βαθειά μεσα στο ενυδρείο (και κάτω απο το φίλτρο) δεν έχεις και πολυ ελευθερία κινήσεων...


Προσπάθησα με μαχαίρι και λαβίδες να τεμαχίσω το background στο σημείο κάτω απο το ψάρι και με πολύ προσπάθεια το κατάφερα! Το ψάρι βγήκε μόνο του έξω και κολυμπάει. Βέβαια είναι σοκαρισμένο και έχει τραυματιστεί... Το ένα του πτερύγιο είναι κολλημένο πάνω του και δέν κουνιέται και η ουρά του είναι κομμένη σε ένα σημείο...

Δέν ξέρω αν θα τα καταφέρει.. Η ουρά υπάρχει περίπτωση να αναγεννηθεί? Και δεν ξερω κατα πόσο θα καταφέρει να φάει, αν θα προλαβαίνει με τον ανταγωνισμό των υγιών ψαριών. Πάντως είναι πολύ κινητικό - όσο μπορεί - και φαίνεται να το έχει ξεπεράσει και να είναι πολύ χαρούμενο που απεγκλωβίστηκε!




Στις φωτογραφίες μπορείτε να καταλάβετε τι λέω. Στην πρώτη είναι το απο κάτω μέρος του εσωτερικού φίλτρου και όπως βλέπετε στο κενό που αφήνει με το background ίσα-ίσα χώραγε μαχαίρι (ούτε χιλιοστό κενού.) Στη δέυτερη φαίνεται η δεξιά άκρη κάτω απο το φίλτρο, απ'το οποίο αφαίρεσα ένα κομμάτι του background και τώρα έχει μπεί υαλοβάμβακας για να μην ξαναμπεί άλλο άτυχο ψάρι εκεί. Στη τρίτη φωτό είναι το πλάι του φίλτρου απο το οποίο μπήκε το ψάρι. Το γέμισα και εκεί με υαλοβάμβακα για να μή ξαναμπεί τίποτα..


Δυστυχώς έχω εξελίξεις,,, Δέν επέζησε το ψάρι, αλλα τουλάχιστον πέθανε κολυμπώντας, και όχι παγιδευμένο, και τουλάχιστον δεν θα μολύνει το ενυδρείο.. Δεν ξέρω γιατι μπορεί να πέθανε, ίσως το τραυμάτισα, ίσως από το στρές.

Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες και τη βοήθεια σε όλους.

Υ.Γ. : Το καπάκι δεν ήταν ανοιχτό, απλά προσγειώθηκε το ψάρι μετά το άλμα του στο λάθος σημείο..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01508 seconds with 11 queries