Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 28-08-08, 12:52
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή εξαφάνηση fry

Στο ενυδρείο μαιευτήριο που μεγαλώνω τον γόνο από τα σκαλάρια μου, μεχρι χθες το βράδυ που έσβησα τα φώτα όλα πήγαιναν καλά, ειχα ένα σμήνος από σκαλαράκια τουλάχιστον 100 καλοταισμένων ατόμων. Σήμερα το πρωί που άναψα τα φώτα δεν πίστευα στα μάτια μου, έχουν μήνει περίπου 30 σκαλαράκια.... τα υπόλοιπα που πήγανε? πτώματα δεν υπάρχουνε πουθενά....

Ενυδρείο μαιευτήριο:
*χωρητικότητα 15λτρ καθαρά.

*φίλτρανση: 1 φίλτρο σφόγκου και ένα κανονικό εσωτερικο φιλτράκι αλλα το έχω στραγκαλισει τόσο πολύ που με το ζόρι ρουφάει, ούτε καταλαβαίνεις ότι δουλευει,τα ψαρακια κολυμπάνε ανετα μπροστά στην εισοδο και εξοδο του. επιπλεον στην είσοδο του έχω βάλει μια τόσο λεπτή σίτα που είναι σχεδόν απίθανο να χωρέσει κάποιο σκαλαράκι.

*Θερμοκρασία 28 βαθμοί.

*Αερόπετρα.

*Κάτοικοι: ο γόνος των σκαλαριών που είναι free swimming εδώ και 4 μέρες και 15 σαλιγκάρια Melanoides tuberculata μεσαίου μεγέθους (1σαλιγκαρακι/λίτρο).

*Αλλαγές νερού καθε μεσημέρι και βράδυ με συφονάρισμα του βυθού ενώ η προσθήκη του φρέσκου νερού γίνεται με πολύ αργό ρυθμό, σταγόνα - σταγόνα.

*Οι μετρήσεις μου πάρα πολυ καλές... αμμωνία,νιτρώδη,νιτρικά στο μηδέν.

Αυτή η σύνθεση του μαιευτηρίου μου είναι δοκιμασμένη και απο προηγούμενη αναπαραγγωγή με την μόνη διαφορά ότι τότε είχα τα σαλιγκαρακια Helisoma nigricans . Πρώτη φορά εξαφανίζεται ο γόννος.


Λοιπόν? ποιος μπορεί να είναι ο ένοχος? τα σαλιγκάρια φάγανε τον γόνο την ώρα που κοιμότανε? μήπως κυκλοφορεί αναμεσα μας κανενα εντομο κυνηγός (δεδομένου ότι τώρα το καλοκαίρι πότρες/παραθυρα ειναι συνέχεια ανοιχτά) ? μήπως κάτι άλλο? Πιστευω ότι είναι σχεδόν απίθανο να τα ρούφιξε το φίλτρο.
__________________

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01503 seconds with 11 queries