Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 13-08-07, 19:28
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλώντας γενικά, οι λάμπες φθορισμού παράγουν θερμότητα στα 2 άκρα του γυάλινου "σωλήνα", όπου και υπάρχουν αντίστοιχα 2 νήματα, στα οποία πραγματοποιείται η έναυση μέσω της θέρμανσής τους!
Η υπόλοιπη γυάλινη σωλήνα ανάβει λόγω της αρχής που προανέφερε ο Κωνσταντίνος (Kostas G.)...
Πολλοί ξένοι χομπίστες χρησιμοποιούν 2 ανεμιστηράκια, τα οποία και τοποθετούν στα 2 άκρα των λαμπτήρων φθορισμού, μιας και η υπόλοιπη "σωλήνα" δεν εκπέμπει ιδιαίτερη θερμότητα!

Ερχομενος πανω στο τελευταιο εστω και καθυστερημενα αλλα επρεπε να το "δω" και στην πραξη,εχω να πω το εξης.

Στο 120λιτ. του καρφουρ (αυτο με την λωριδα που ανοιγει κατα μηκος του καπακιου κι οχι το Ιταλικο)εβαλα 2 ανεμηστηρακια των 4cm στις δυο ακρες των λαμπων (εβαλα 2η λαμπα) οι οποιοι ανεμιστηρες δεν "χτυπανε" ουσιαστικα στο νερο ωστε να δημιουργειτε εξατμιση αλλα "χτυπανε" κατα μηκος τις λαμπες και ποιο συγκεκριμμενα "βλεπουν" στα ακρα των λαμπτηρων.

Αποτελεσμα...δεν ανεβαινει η θερμοκρασια του ενυδρειου μου-παραμενει σταθερη οπως οταν ειναι σβηστες οι λαμπες-αλλα δεν μου ριχνει και την θερμοκρασια αφου δεν πετυχαινεται εξατμιση....

Συμπερασμα-γνωμη μου? μην το εφαρμοζετε αφου με τον συγκεκριμμενο τροπο δεν "πεφτει" η θερμοκρασια του ενυδρειου μου σε επιθυμητα επιπεδα...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01528 seconds with 11 queries