Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-03-21, 15:57
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή Juwel Rio 125 Ryuboku Project

Καλησπέρα παιδιά. Ύστερα από 10 χρόνια αποχής από το χομπυ λόγω σπουδών, επανέρχομαι δυναμικά και σωστά αυτή τη φορά στο χομπυ. Ανοίγω αυτό το θέμα ώστε να συζητάμε διαφορά σχετικά με το project μου, να ακούω ιδέες, προτάσεις, βελτιώσεις και να ρωτάω κι εγω οτιδήποτε χρειάζομαι. Το ενυδρείο θα είναι τύπου Ryuboku. Σε μια γενική εικόνα, αποτελείται από Tropika Plant Growth υποστρωμα, Dennerle Crystal Quartz Gravel 1-2 mm. Η διακόσμηση είναι dragon stone, driftwood και moorwood. Θα γίνει φουλ φυτεμενο. Φωτισμό έχει το stock φωτιστικο led του Juwel Rio 125 στο οποίο θα προσάρμοσω μια Sylvania Grolux 28 Watt. Εχω φτιάξει από τεφλον βάσεις για την προσαρμογή της λάμπας που θα πιάνει πάνω στην άλλη λάμπα όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες. Από τα συνολικά λούμεν του φωτισμού θα μπορώ να ασχοληθώ με φυτά μικρής και μεσαίας δυσκολίας. Παροχή διοξειδιου έχω 2κιλη μπουκάλα. Επισης απο εξοπλισμό έχω κατασκευάσει πίνακα με χρονοδιακοπτες για ελεγχο φωτισμού και co2. Πάνω από αυτόν υπάρχει και ένα WiFi relay module με το οποίο μπορώ ανά πάσα ώρα και στιγμή να απομονώνω από το κινητο τους χρονοδιακοπτες και να χειρίζομαι φωτισμό και διοξειδιο χειροκίνητα. Κι αυτό γιατι πολλες φορές μπορεί να λείπω λόγω δουλειάς. Από κάτω έχω κατασκευάσει και πίνακα για ελεγχο θερμοκρασίας με stc-1000. Από φίλτρο επέλεξα το fluval 307 για να έχω μεγάλη κυκλοφορία και ανακύκλωση νερό, καθώς και ένα eheim skim 350 για φιλτρανση της επιφάνειας. Αυτά προς το παρόν σε γενικές γραμμές. Από λιπανση έχω αγοράσει CSM+B, νιτρικο καλιο και φωσφορικο μονοκαλιο σε σκόνες ώστε να φτιάχνω μονος μου τα λιπασματα. Η λιπανση θα είναι E. I. στην πιο ελαφριά εκδοχή της γιατι το ενυδρείο θα φιλοξενεί και γαριδες. Από ψαροσυνθεση έχω σκεφτεί cherry barbs, neon tetra, οτοκύκλους, σαε και λίγες red cherries. Το θέμα το δημιουριουργω μόνο για συζήτηση και γνώμες, αργότερα όταν θα είναι έτοιμο θα κανω αναλυτική παρουσίαση. Παρακάτω και κάποιες φωτογραφιες ώστε να ακούσω γνώμες.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01805 seconds with 11 queries