Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-01-17, 10:20
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή Το melafix καρκινογόνο?

Παιδιά καλημέρα. Ανοίγω το θέμα, καθώς σε μια συζήτηση για θεραπείες και ενυδρειακά φάρμακα που είχα με κάποιον υπάλληλο του petsupermarket, μου ανέφερε ότι το melafix είναι καρκινογόνο (το χρησιμοποιώ πολύ συχνά σε θεραπείες των χρυσόψαρων μου με άριστα αποτελέσματα μέχρι σήμερα). μάλιστα μου είπε ότι το εν λόγω ζήτημα δεν αναλύεται στις οδηγίες του φαρμάκου αλλά πίσω από την ετικέτα εφόσον την ξεφλουδίσουμε, γεγονός που ισχύει. Και πιο συγκεκριμένα, αναφέρεται ότι έχει απαγορευτεί στην πολιτεία της Καλιφόρνια λόγω πιθανών καρκινογεννέσεων και υπογονιμότητας. Τέλος, μου ανέφερε ότι το σύνολο των ενυδρειακών φαρμάκων προκαλούν μακροχρόνια παρενέργειες και πιθανές καρκινόγεννέσεις (πράγμα το οποίο δε μου φαίνεται και τόσο παράξενο μιας και το melafix που θεωρείται ελαφρύ έχει τέτοιες πιθανές παρενέργειες στον άνθρωπο). Το θέμα το ανοίγω, διότι έχοντας και δύο μικρά παιδιά στο σπίτι μου, σε καμοιά περίπτωση δε θα ρισκάρω την υγεία των παιδιών μου για να έχω υγιή τα ψάρια μου. Θα ήθελα και τις απόψεις των εμπειρότερων για το εν λόγω ζήτημα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01483 seconds with 11 queries