Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 17-06-15, 12:21
Το avatar του χρήστη aquaristas
aquaristas Ο χρήστης aquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Περιοχή: Αθήνα & Amazon river
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
καμια πολυπλοκοτητα αν δε θελεις. Μπορεις να τα εχεις όλα αυτοματοποιημένα...μπορεις και τιποτα. Ένα ψεκασμα μια φορα τη μερα μπορει να είναι υπεραρκετο - εξαρτάται ποσο καλο "αερισμο" εχει το βιβαριο. αν θελεις να κρατησεις darts το μονο εργαλειο που χρειαζεσαι ένα ένα υγρασιομετρο και θερμομετρο.

ο φωτισμος μπορει να είναι μια απλη λαμπα οικονομιας...για τα φυτα προτιμάμε περιπου 6000-6500 κελβιν. τα ζωντανα αναλαμβανουν τη λιπανση.
να ένας ακόμα λόγος να μπεί και κανένα βατράχι

τα καταστήματα που εχουν ζωντανες τροφες και φερνουν και τα αντιστοιχα ζωάκια εχουν ποικιλια τροφων. από εκει και οι μυγες και τα springtails και τα φασουλοσκαθαρα που εχω....μπορω να σε "μπολιασω" κι εγω για αρχη.
Έχω υπόψιν μου κάποια καταστήματα αλλά ευχαρίστως θα δεχόμουν και μπόλι εφόσον προχωρήσει.

τα darts είναι δηλητηριωδη μονο στη φυση. στην αιχμαλωσια δεν μπορουν να παραγουν δηλητηριο. Αυτό βεβαια δε σημαινει ότι μπορεις να τα πιασεις.
τα red eye και καποια αλλα ειδη είναι νυκτοβια οποτε εξαρτάται και τι ζητας. εγω δεν ηθελα έναν βατραχο που είναι ακίνητος ολη μερα κοιμισμένος και να κοαζει τη νυχτα Υπαρχουν πολλες πληροφοριες σε ξενα σαιτς για τις απαιτησεις των ειδων. αυτό το ειδες? http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51929
ναι, το είδα κατατοπιστικό άρθρο για το είδος.. πανέμορφα και πολύ μικρά σε μέγεθος. Δεν ξέρω και τα δυο μαρέσουν (dart κ red eye) απλά αποτι κατάλαβα έχουν διαφορετικές απαιτήσεις κυρίως ως προς τη θερμοκρασία και τις ώρες δραστηριοποίησης.

οσο για τα γλαστρακια επαρκουν γιατι τα συγκεκριμενα φυτα χρειαζονται μικρη ποσοτητα υποστρώματος. περισσοτερο για αγκιστρωση παρα για θρεψη. αναλογα το ειδος παντα.
Εχω βρει διάφορα άρθρα και με φυτά που μπορούν μπούν και στησίματα. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα φτιάξω πλάτη ή όχι. Πάντως με βλέπω να το ξεκινάω, αφού το φτιάξω πρώτα στο μυαλό μου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01513 seconds with 11 queries