Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 16-06-15, 19:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ποιον από τους 2 τροπους προσέγγισης προτιμάς?
α) Βαζεις μερικα φυτα απλως για να πειραματίζεσαι και ότι ζησει, απλα για να ασχολείσαι.
β) θελεις να κανεις κατι πιο προσεγμενο και σκέφτεσαι να κρατησεις και καποιο ζωντανο όπως αναφέρεις.

Και στις 2 περιπτώσεις ναι, χρειαζεσαι αποστραγγιση εφόσον θελεις να βαλεις φυτα που φυτεύονται σε "χωμα". Επειδή θα ψεκάζεις, το νερο σιγα σιγα θα συσσωρευεται στον πυθμενα και το υπόστρωμα σου θα αρχισει να μυριζει πολύ ασχημα και οι ριζες των φυτων να σαπιζουν.
Οπωσδήποτε επιλεγεις καποια μεθοδο αποστράγγισης, π.χ. Leca balls, egg crate ή ότι άλλο κατεβασει η φαντασια σου (αρκει να μη σαπιζει-χαλαει) και καποιο υπόστρωμα που θα το κρατας πανω από τα υλικα αποστράγγισης με τη βοηθεια μιας σιτας. π.χ. από κατω προς τα πανω Leca balls, σιτα, υπόστρωμα.
Το υπόστρωμα μπορει να είναι coco fiber, coco husk, planting soil (πολύ ομοια ως υλικα - το Husk είναι μεγαλύτερα κομματακια) ή ιδανικα google πως να φτιαξεις ένα μειγμα ABG όπως το λενε που εχει και από τα παραπανω και μος, φυλλα, τυρφη και κομματια φλοιου (αυτό που βαζουμε στις ορχιδέες) σε καποιες αναλογιες. Αυτό το μειγμα φαινεται να είναι το καταλληλοτερο για τα φυτα, να μη μυριζει και να μη χρειαζεται ανανεωση για χρονια.

Θα πρεπει να μεριμνησεις για καποιο τροπο εξαγωγης της περισσειας νερου που θα συγκεντρώνεται στον πυθμενα. Ειτε με καποια τρυπα στο γυαλι και ταπα, ειτε με μια αντλια μικρη στον πυθμενα ειτε με ένα σωληνακι κι αναρροφηση όπως κανω εγω με το δικο μου.

Αναλογα τα φυτα μπορεις να βαλεις φωτισμο η και όχι, αν και η γνωμη μου είναι πως ακομη και μια απλη λαμπα γραφειου θα αναδειξει εντελως το βιβαριο σου και θα βοηθησει όλα τα φυτα. το δικο μου με σβηστο το φως δε μου κανει αισθηση ουτε να το κοιταω, ενώ όταν αναβει με κανει και κολλαω με τις ωρες και να το παρατηρω.

Από εκει και περα αν σκέφτεσαι για καποιο ζωντανο όπως βατραχο θα πρεπει να σκεφτεις την καλλιεργεια ζωντανης τροφης. Αυτό αν και φανταζει βουνο είναι ιδιαιτερα ευκολο και σου εξασφαλιζει και πολύ καλη τροφη για τα ψαρακια σου. Καλλιεργώ fruit flies και springtails και γινονται αναρπαστα τοσο από τα ψαρακια (γκαπυς! φαντασου..) οσο και από το βατραχακι μου.

Αν θελεις να ασχοληθείς με αμφιβια θα σου προτεινα τα ωραιοτερα κατ' εμε βατραχακια...dart frogs! Δε χρειαζονται στοιχειο νερου (λιμνουλα, καταρρακτη κ.τ.λ.) παρα μονο υψηλη υγρασία. Αυτό που θελει προσοχη είναι οι υψηλες θερμοκρασίες. Αν εχεις όμως κλιματισμο στο δωματιο ή θελεις να το φτιαξεις καπου δροσερα π.χ. υπογειο τοτε δεν εχεις κανενα θεμα.

Ξεκινησα κι εγω πειραματικα αλλα πορωθηκα και δε μπορω να καταλαβω γιατι αυτό το χομπυ δεν εχει διαδοθεί στην Ελλαδα. Τα βιβάρια είναι περισσοτερο ευκολοσυντήρητα καθως ουτε αλλαγες νερου θελουν, ουτε φιλτρα καθαριζεις. Αν πιανουν και τα χερια σου μπορεις να κανεις παπαδες, όπως συστηματα βροχης κ.τ.λ.

Οσον αφορα την πλατη καποιοι κανουν υποδοχες-γλαστρακια για να φυτεψουν φυτα που θελουν υπόστρωμα. Αλλοι χρησιμοποιουν φυτα όπως οι βρομελιες που "καρφιτσώνονται" απλως πανω στην πλατη και δε χρειαζεται καποια ¨θηκη".

Αποφασισε λοιπον ποσο θελεις να εντρυφήσεις αρχικα γιατι αλλιως είναι να κρατησεις μια "γυαλα με φυτα" κι αλλιως να κανεις ένα κλειστο οικοσυστημα με φυτα και ζωντανα οπου θα παρατηρείς αλληλεπιδράσεις.
----------------------------------------------------
Ανδρεα μεχρι να γραψω το κατεβατο με προλαβες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01874 seconds with 11 queries