Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #50  
Παλιά 23-05-10, 18:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Με την βοήθεια του Θεού έχω αποπερατώσει το δυσκολότερο κομμάτι της ανακατασκευής της λίμνης μου, την εκσκαφή. Ομολογώ ότι κατά την διάρκεια της, άλλαξα ελαφρώς τα πλάνα μου, δίνοντας έτσι ακόμα λίγο ζωτικό χώρο στα ψάρια μου, αυξάνοντας τα λίτρα μου σε σχεδόν 12,000. Πρόβλημα έτσι και αλλιώς δεν θα υπάρξει, γιατί τα δύο eazypots με καλύπτουν απόλυτα. Κάποια μικροφυτά μετακινήθηκαν σε άλλους χώρους, αλλά το σχήμα δεν ενόχλησε μεγάλα φυτά στο χώρο.

Είναι περιττό να πω ότι η εκσκαφή με το χέρι μιας τόσο μεγάλης λίμνης, είναι ιδιαιτέρως δύσκολη με αποτέλεσμα με δυσκολία να μπορώ να κλείσω την παλάμη μου από τις εκδορές που έπαθα από τα σκαπτικά εργαλεία.

Το επόμενο βήμα αύριο:
1. Θα είναι το σκάψημο μικρού καναλιού στη βάση της λίμνης ώστε να τοποθετηθεί το bottom drain aeration και οι σωλήνες του.
2. Αναδημιουργία υποδαπέδιας σωλήνωσης για την εξαγωγή των ωμβρίων υδάτων από την αυλή.
3. Επικοινωνία με (φίλο) ηλεκτρολόγο για την απαραίτητη ηλεκτρική εγκατάσταση στη λίμνη.
4. Πρώτα ο Θεός, την τετάρτη έρχεται ο σιδεράς για τη πλέξη βάσης και πλευρών της λίμνης με σιδεροσύνδεση. (Θα περάσει και ο ηλεκτρολόγος για τις διάφορες πρόνοιες).

Σας παρουσιάζω λοιπόν την τελική εμφάνιση της εκσκαφής.



Και ο χώρος φίλτρανσης...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01389 seconds with 11 queries